جای اژدها با بازی گلشیفته فراهانی

گلشیفته فراهانی در فیلم های دست چندم بازی می کند و با مجله های مد- و نه سینمایی- مصاحبه می کند و در این سو پدرش یادداشت های ملتمسانه می نویسد؛ اما خود کرده را تدبیر نیست!
گروه فرهنگی مشرق- فیلم جای اژدها (There be dragons) فیلمی به کارگردانی رولند جفی و بازیگری گلشیفته فراهانی در نقش لیلا محصول سال ۲۰۱۱ است.
فراهانی در پروژه تازه کارگردان رولند جافی که یک فیلم درام است،در نقش لیلا با او همکاری می‌‌کند.
فیلم There Be Dragons محصول سال 2011 میلادی– اسپانیا و در ژانر بیوگرافی، درام به مدت 122 دقیقه می باشد و دیدن این فیلم به افراد زیر 13 سال در خارج از ایران نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 آپلود عکس
داستان فیلم در بحبوحه ی جنگ داخلی اسپانیا و در حالی که وحشت همه جا را فرا گرفته، او توسط یک روزنامه نگار به ارتباطات عمیق پدرش و نفوذ عمیق و تاریک او در زندگی است، پی می برد.
Charlie Cox, Wes Bentley and Dougray Scott
فيلم‌های ديگری كه گلشيفته در آن‌ها بازی می‌كند و قرار است در آينده اكران شوند فيلم فرانسوی به نام (Si tu meurs, je te tue) و در نقش یکم به كارگردانی (Hiner Saleem) و در فيلم (Chicken with Plums) به كارگردانی (Vincent Paronnaud) و (Marjane Satrapi) حضور داشته است.
فراهانی چندی پیش در اظهاراتی که همراه تصاویر وی در نشریه مد wox – که در نمایش عکس های عریان سابقه دارد- گفته بود که از حجاب متنفر است.
از دیگر سو گلشیفته فراهانی در فیلم “جای اژدها” براحتی دوگاری اسکات بازیگر مرد فیلم  را می بوسد و با لباس خواب در کنار وی در تختخواب هتل می خوابد و صحنه های نیمه برهنه وی با دوگاری اسکات که نقش دوست پسر وی را دارد، سکانس های دیگر فیلم را شکل داده اند. اینجاست معلوم می شود که چرا این هنرپیشه جوان پیش از این موفق، باید از حجاب متنفر باشد.

 

چندی پیش نیز جواد شمقدری معاون سینمایی وزیر ارشاد نیز  در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت گلشیفته فراهانی به ایران گفته بود:«من در دوره مسئوليتم يك بار درباره گلشيفته فراهاني گفته بودم كه مي‌تواند برگردد. در آن مقطع اين امكان وجود داشت. ولي بعدا اتفاق‌هاي ديگري افتاد. ممكن است من ۲۰ سال پيش به كسي رأي داده باشم كه الان قبولش نداشته باشم. در اين يك سال و نيم شرايط تغيير كرد و ديگر مشكل گلشيفته فراهاني در حوزه اختيارات ما نيست. اخيرا هم شنيده‌ايم اين بازيگر در فيلمي در كردستان بازي كرده كه صحنه‌هاي ناجوري دارد. که در این صورت بعید است خود جامعه بازیگری علاقه به حضور ایشان داشته باشد.»

 

اما این داستان روی دیگری هم دارد، پیش از این و درست در زمانی که گلشیفته فراهانی در فیلم “ریدلی اسکات” بازی کرد و پس از آن عکس های بی حجابش در رسانه ها و سایت های اینترنتی پخش شد؛ برخی از صاحب نظران حوزه فرهنگ و هنر که سابقه غرب را در چنین پروژه هایی دیده بودند زبان به هشدار گشودند؛ آنها نمونه های مختلفی چون گلشیفته فراهانی را دیده بودند، چه از نوع وطنی آن که در سال های پس از پیروزی انقلاب نمونه های متنوع داشت و چه از انواع دیگر غیر وطنی اش.
کم نبودند کسانی مانند فراهانی که امید هالییوودی شدن و تبدیل شدن به ستاره سینمای ینگه دنیا به سنت های وطنی اش پشت پا زدند و همه چیز را نادیده گرفتند.
اما در نهایت وقتی استفاده تبلیغاتی این ستاره ها به پایان می رسد اندک اندک حتی نشریات مبتذل مد هم به سراغ آنها نخواهند رفت و تازه تلخی غربت و مزه گس آلت دست شدن حس می شود. احساس بدی آنقدر بد که تلخی آن را حتی می شود از یادداشت پدر گلشیفته یعنی بهزاد فراهانی حس کرد.
“این روزها بیش از هر چیز به یاد بچه هایی هستم که ایران نیستند و در خارج از کشور فعالیت می کنند، نقاشان، موسیقی دان ها، بازیگران، کارگردانان و… همه هنرمندانی که ایران را ترک کرده اند و دور از اینجا مشغول کارهای هنری شده اند، دلیل آنها برای ترک ایران هر چه باشد،ما باید به این فکر کنیم که چه راهی برای آنها وجود دارد. ما غربت را نمی شناسیم و وقتی از آن دور هستیم، درکی از آن نداریم، اما وقتی در آن قرار می گیریم، می فهمیم خیلی سخت تر از آن چیزی است که تصور می کرده ایم. من وقتی که در پاریس سکته کردم و چند روزی خوابیدم. ایرانی های مقیم آنها به دیدنم آمدند و بسیار به من لطف کردند. وقتی به این اتفاقها نگاه می کنم، می بینم جوانانی که ساکن خارج از ایران هستند،عاطفه شرقی شریف خود را دارند، اما غصه ناهنجارغربت هم در دلشان هست و آنها را رنج می دهد. وقتی از دور به آنها نگاه می کنیم، می بینیم دارند زندگی می کنند، کار می کنند و… اما غصه هایشان را نمی بینیم، چرا شرایط باید طوری باشد که هنرمندان اهل فکر ما ترجیح بدهند جای دیگری زندگی کنند؟ این موقعیت باید سامان داده شود. دولت باید با کسانی که از اینجا رفته اند، برخورد موجهی داشته باشد، چون هنرمندان ما، انسان های شریفی هستند. انسان هایی اهل فکر که به امور ناهنجار اشتغال دارند، بلکه اهل فکر و فرهنگ هستند. هم دولت و هم ما باید شرایطی را فراهم کنیم که هنرمندانمان برای بازگشت احساس امنیت کنند و به فکر برگشتن باشند. اما این اتفاق نمی افتد و این تلخ است… خیلی تلخ است.”

اما چه باید کرد که الغریق یتشبث بکل حشیش- کسی که در حال غرق شدن است به هرچیزی چنگ می زند- و همین شد که هر روز گلشیفته بیش از دیروز پل های پشت سرش را خراب کرد و از آن سو هم نتوانست تا جای پای محکمی برای خودش دست و پا کند. حالا گلشیفته فراهانی در فیلم های دست چندم بازی می کند و با مجله های مد- و نه سینمایی- مصاحبه می کند و در این سو پدرش یادداشت های ملتمسانه می نویسد؛ اما خود کرده را تدبیر نیست!

یک فکر در “جای اژدها با بازی گلشیفته فراهانی”

 1. سلام
  ای کاش این اندازه فرهنگ فرهنگ نمی کردید و نمی گفتیم
  بیاید اول یه نگاه به خودمون بندازیم
  همه جای دنیا ،یا همه با حجابند یا بی حجاب هستند
  تنها ما ایرانیها هستیم که بد حجابیم
  مدیر سایت فرهیخته چرا این همه دخالت می کنیم تو روش زندگی دیگران
  یعنی شما مقدسی
  و هیچ وقت کاری نکردی
  چرا این خانم هنر پیشه رو از چشم مردم می اندازید
  دوستان از کدوم فرهنگ حرف می زنید
  یعنی با بازی یه هنر پیشه ایرانی تو یک فیلم خارجی فرهنگ مارو کشته
  نه نه نه
  در اشتباهید
  اونچه فرهنگ رو داره می کشه و ما جوانهارو از بین می بره گفته های ما هست که بدون اگاهی و بدون تحقیق و بدون فکر می زنیم
  شمارو به خدا ،بیایید روشمونو عوض کنیم

 2. آقایان و خانوم های محترم لطفا شلوغ نکنید ……

  گوش کنید آقای بهزاد فراهانی در مصاحبه ای در مورد این فیلم گفتند من دیگر دختری بنام گلشیفته ندارم

  وای بر کسی که پدر و مادرش او رو ……

  به نظر من هم بازی در این فیلم هم یکی از بد بختی های او محسوب میشه

  متشکرم

 3. سلام به همه ی خانموم ها واقایون اولا اونایی که گفتن شما کوته فکرید چون بیحجابی را قبول ندارید اولا شما کوته فکرید چون فکر میکنید با بیرون انداختن اندامهاتون مثلا با کلاسید متاسفم واسه همچین ادمایی دوما خانم گلشیفته خیلی بازیگر خوبی اه ولی اخلاق نداره مثل جنیفر لوپز و…. سوما خانمیکه گفتی گلشیفته نماینده ما تو هالیووده اگه نماینده ما پس چرا رفته ……..این خانم رفته ابروی ایرانیا برده خواهشا بگذارید یکم شعور داشته باشید وبه بی حجابا باکلاس نگیدو به با حجابا بی کلاس ؟؟؟حالا کسایی که از این خانم طرفداری میکنید ایا واقعا الان گلشیفته پیش خدا وحضرت زهرا ابرو داره ؟؟؟؟؟؟بعدشم درسته هر کسی تو گور خودش میخوابه اما امر به معروف و نهی از منکر لازمه این بی فرهنگایی عقده ایی مثل گلشیفته از کسایی حمایت میکنن که باعث خراب شده اون افراد هم میشن متاسفم گلشیفته وطن فروش متاسفم برای عقیده کوتاهت البته من برای مسئول ها متاسفم که اینقدر راجع به این موضوع بی تفاوتن از اون طرف میرن مثلا بی حجابا رو دستگیر میکنن…

 4. سلام … مي خواستم بگم كه اون افرادي كه به هر نحوي از اين خانم دارن دفاع مي كنن، بايد توجه كنن كه حسن و قبح هر عملي رو بايد با حق سنجيد تا عيارش معلوم بشه. وگرنه، نظرات آدم ها كه خيلي گوناگون هست. اگر واقعاً قبول داريد كه كاري كه اين خانم داره مي كنه مخالف با امر خدا هست و رضايت خدا رو در بر نداره ديگه معنا نداره به بهانه هاي مختلف سعي در توجيه داشته باشيم. «هنر» آن راهيه كه انسان رو به خدا مي رسونه، پس در نتيجه، عمل اين خانم كه در مخالفت با امر خدا هست اسمش هنر نيست بلكه ابتذال هست … اگر كسي مخالفت با امر خدا رو افتخار ميدونه، مي تونه هرقدر كه ميخواد به اين خانم افتخار كنه … اگر هاليوودي شدن مهمتر از «عبد بودن» است، پس اين خانم كار خيلي خيلي مهمي انجام داده! …. اگر ديده شدن و مورد رضايت غربي ها واقع شدن، شيرين تر از رضايت خداست، پس خوشا به حال اين خانم و طرفدارانش!! … اگر سنت شكني و بي احترامي به ارزش هاي الهي، اسمش فرهنگه، مطمئن باشيد كه اين خانم و حاميانش، در بالاترين سطوح فرهنگي ايستاده اند! …. فقط يادمون باشه كه پيامبر فرموده : در قيامت هر كسي با آن كسي محشور ميشود كه دوستش دارد.

 5. اون توی ایران موقعیت خوبی داشت و بازیگر بزرگی بود ولی با این کارش که به نظر من یه اشتباه خیلی بزرگ بود تمام پل های پشت سرشو خراب کرد و اسیر چنگال اون گرگ هایی شد که هدفشون از بین بردن اسلام و زیر سوال بردن انسانیته. بیاین قبل از اینکه بخوایم از کسی بد بگیم یا طرفداریشو کنیم یه خورده به اهداف اون کسایی که زمینه ساز تباهی بشر هستن هم فکر کنیم و همچنین باید درباره فراماسونر ها اطلاعات بیشتری داشته باشیم تا در رابطه با این قبیل مسائل عقاید و نظرات سطحی نداشته باشیم. خدا به داد هممون برسه.

 6. سلام یادمه یه بنده خدایی پارسال درمورد این بازیگر چندین بار به همه مسولین ومقامات دست اندر کار سینما و…هشدار داده بود وبعضی از فیلمهای این بازیگر نفوذی غرب در سینما رو مسله امنیت ملی تلقی کرده بود که یعد از تحقیق، خودم متوجه این موضوع شدم از جمله فیلمی که داخل ایران بازی کرده بود مثل فیلم جایی دیگر که در واقع با ناموس ایرانی بازی میشد…بگذریم کو گوش شنوا….

 7. والا ایرانی های زیادی میاد خارچ ولی بیشتر اونها همانطوری زندگی میکنن که توی ایران بودن .خیلی دختراهستن که نجیب هستن .البته روسری کمتر سر میکنن ولی لباس لختی نمی پوشن .

  این خانم کارش درست نیست

 8. اگه بي غيرت بودن يعنی بلند انديشی و كلاس گذاشتن من كوته فكرترين آدم تو ايرانم واقعا برای خيلی هاتون متاسفم كه دارين فرهنگ غربی رو جايگزين فرهنگ خودتون ميكنين معين از كرمانشاه

 9. man vaghean baraye kasani k fekr mikonand Golshifte ba in karesh donbale pishraft boode mota’asefam choon Golshifte faghat khodesho nafrookhte b pishraftesh choon ba nemayeshe badanesh badane tamoome ma dokhtara ro forookhte
  hala shoma ha mikhayd esmesho bezarid pishraft bezarid vali b nazare man Golshifte khaene
  kasi k moslmoon nist age in karo kone gonahi nadare vali Golshifte mosalmoon boode va ba in karesh kofr b yeki az arkane eslamo sabet karde oonam hejab k in hame tooye Qoran b oon eshare shode.

 10. سلام به نظر من هم گلشیفته درسته شاید از نظر مالی وشهرت پیشرفت کرده ولی حیف شد آدم دلش میسوزه خوشگل بود قیافه اش هم مظلومه !!!
  حیف حیف حیف
  من به شخصه امیدوارم خدا عاقبتشو به خیر کنه
  شاید محمد هم برا همین خودشو جر میده !!!
  شرمنده داداش محمد من که داشتم نظراتتو میخوندم اینجوری به نظر اومد یا شما خیلی متعصب وغیرتین یا از طرفداراشون بودین که دلتون شکسته یا اینکه با عرض پوزش خیلی دوست داشتین شما نقش مرد غربی بودین !!!!!!!!!!!!!

 11. شهرت دردسر ساز است اینها دنیا دیده اند همه بازیگران ایران از هم بدترند گلشیفته اولیش نبود اخریش هم نیست من که دیگه اصلا به حجاب جلوی دوربین ایران اعتقاد ندارم اگر اینها الگوی ما هستند پس ما داریم مثل خر تو خودمون می چرخیم

 12. سلام به همه دوستانی که نظراتشونو گفتن… اون رفته هالیوود ما که تو ایرانیمو مسلمونیم چیکار میکنیم برا اسلاممون؟!! عروسی هامونو نگاه کنیم خیلی بیجنبه شدیم فقط دم از اعتقاد و اسلام میزنیم کجاس عمل؟ خداییش اگه ایمان بود و عمل بود این بود وضعمون!!!!!!!!!! بیاید از خودمون شروع کنیم اول خودمونو اصلاح کنیم بعد برادیگری نظر بدیم.. ازعاقبت این شخصیت ها برای خودمون آینده خداپسندانه بسازیم……………………………………………….

 13. سلام به همگی گلشیفته هنرپیشه دوست داشتنی ایران بود وهنوز هم هست این دیدگاه جامعه ی ما بود که از اون یه آدم جری ساخت که حالاازحجاب تنفرداشته باشه. وقتی مسائل اصلی دین به آدم اجباربشه معلومه دیگه آدمها افسرده میشن و دنبال راه نجات میگردن وقتی همش فکرکنی زیرذره بین دیگرانی و همه کارهاتوچک میکنن معلومه دیگه خسته میشی.تازه از حرریاحی که بیشتر جرم نکرده اما امام حسین اونوبخشید بیایید محبت رو از اهل بیت ع یادبگیریم هرچند که این بنده خدادورایران وایرانی رو خط کشیده . بعدشم ماباید یاد بگیریم تنها قاضی و تنهامحکمه خداو درگاه اونه چرابه خودمون اجازه میدیم درمورددیگران قضاوت کنیم؟پیامبرمیفرماید:هرکسی دیگری را سرزنش کند نمیرد تا به آن وضعیت دچار گردد.دین ما دین رافت هست نه خشونت اما متاسفانه با این رفتارهامون بچه هامونوداریم از این وطن سرزمین مادری فراری میدیم.بیاییم باهم مهربانترباشیم. آدمها رو بخاطرخودشون دوست داشته باشیم.من از این کار گلشیفته اصلا حمایت نمیکنم اما وقتی دیدگاههای همه رو خوندم دیدم که ماخودمون مشکل داریم بیاییم قضاوت- کنترل- توقع رو درزندگی حذف کنیم.اینطوری دنیامدینه فاضله میشه.بله غرور همه ی ماجریحه دارشداما این نوع قضاوت و رفتاربایک انسان درست نیست.شاید این اتفاق برای همه به انواع مختلف بیفته بعضی پنهان وبعضی علنی. از وقایع آخرالزمان همین اتفاقاته پس دردین سفارش شده در آخرالزمان هرکس باید نگهبان خانواده و ناموس خودش باشه (کتاب حلیه المتقین)پس خدایاچنان کن که پایان کار توخشنودباشی و مارستگار.برای همه شماآرزوی موفقیت دارم.

 14. دوستان عزيز نه حجاب نه بي حجابي هيچ كدام دليل بر كوته فكري يا با كلاسي كسي نيست آن چيزي كه دليل بر با كلاسي افراد ميشه اينه كه توي كار هم ديگه سرك نكشن و همديگر رو قضاوت نكنن يك فيلم يك عكس يك كليپ وجود داره اگه دوست داري ببين اگه دوست نداري نبين اگه توش آشنا ديدي يا غريبه ميتوني فيلم رو نقد كني و بگي فيلم بد بود يا خوب بود ولي نقد آدم كار خداست و فقط خداست كه حق قضاوت كردن داره و البته قاضي اون هم وقتي در جايگاه قضاوت قرار بگيره خيلي وقتها همتون ديدين حداقل توي فيلم ها كه ديدين يك نفر كه ظاهرا گناهكاره وقتي در مقابل قاضي قرار ميگيره و حرفاشو ميزنه قاضي راي بر بي گناهيش ميده خلاصه اين كه اگه ميخوايم با كلاس باشيم و جلوي خدا و بنده اش سر بلند باشيم خوبه كه همديگه رو قضاوت نكنيم

 15. به من و تو چه تو کار مردم فضولی نکنید ربطی به کسی نداره شاید نمیخواد مسلمون باشه خدا به انسان اختیار داده پس خفففففف

 16. خوشم میاد ایرانی با شعوره . ما حتی اون موقعی که دین نداشتیم با حیا بودیم . عروسک های خیمه شب بازی ای مثل گلشیفته که با وجود استعداد خدادایشون اونو به لجن میکشن رو باید درس عبرت خودمون بکنیم .
  لذت میبرم که میبینم بیشتر از 80 درصد افراد به این حرکت ها با انزجار نگاه میکنن . دختر و پسر.
  در ضمن قابل توجه ساده لوح هایی که این حرکات رو به حساب آزادی میذارن ! گلشیفته از زمانی که فیلم ” جایی دیگر ” رو بازی کرد ، خودفروشی و وطن فروشیش رو آغاز کرد . چشمهاتون رو باز کنید . برید اون سخنرانی دکتر عباسی رو گوش کنید که چند سال قبل به رختخواب بردن گلشیفته از طرف غربیها رو خیلی زیبا و مشخص پیش بینی کرد .اینجا میتونید کلیپ رو ببینید . http://www.aparat.ir . تاریخ دائم در حال تکراره . یانکی ها از هر راهی میخوان به ایران عزیز ضربه بزنن . اگه یه مورد غیر این پیدا کردید ( طول تاریخ تا همین ساعت ) به ما هم خبر بدید تا روشن بشیم . زنده باد ایران . مرگ بر هر فردی که به اون چپ نگاه کنه .

 17. nazare man ine ke in film sakhte shod ke zehne hamaro be ie samte eshteba az doniaie daqoone emrooze ma bekeshe ke albate ba in chizaee ke man mibinam va bahse daqe shoma raje be in masale kargardan va avamele film khoob moafaq shodan moondam alan ma beine in melet iranie vaqee darim??????? vaqeana baba kojaie karin man na basijiam na lato loot faqat ie kam fekr konid chejoori bdaran roo zehnetoon tasire badi mizaran bebekhshid toolani bood ama ie vazife booooood omidvaram moaser vaqe she …….ta bad

 18. zibaatarin mosalmanhaie donia maaaaeeem hamin faqat

  cheraaa ham nadare age fekr konin mifahmin khoshkele mosalmoon baiad havaie mosalmoono dashte bashe be nazaretoon ma darim oon film misaze fekremoono az koshtare mosalmoonaie dg che soni che shieeeeee dooor kone hala beshin begooo golshifte felan kad qalat kard teflak adame dg aqa pesara shomaha be dokhtare mardom negah nemikonid?????????????? khaooma shoma chetor khata nakardin??????????????? shaiadam nakardin ke enqad rahat ………. sad afsoos
  man migam marg be ki begim vaqti avalo akharemooon khoda tasmim migire estelahe na shoar bar alaihe kasi manzooram ine ke man keshvaramo dolatesho doost daram va hich moshkeliam nadaram dar kol adam baiad adam bashe va hade khodesho bedoone ok? beqole heshmate ferdos oftaaaad?. q

 19. salam be hame bebin hAme neshestiiid darid vase khooodetooon harf mizanid yeki nesheste paye harfe golshifte bebine dardesh chiye? hamatooon eda mikooonid ma gheirat darim ma in jooor nistim kooodooom yeki az in doookhtara ke hastiiid dooost pesaretooon ke dooosesh darin azatooon chizi bekhad mige na?faghat janamaz ab nakeshid yekam az birooon be khooodetooon negah kooonid bad darmooorede kasi nazar bedid

 20. salam
  on dare film bazi mikone be mardom ya maha kari nadare
  har kasi aghidei dare be ma che marboti
  shoma faghat be in zom kardid baghiye bazigara khareji ro bebinid bad ghezavat konid
  khadam vase irani bodanam ghose mikhoram v moteasefam

 21. همگی ساکت.اینجا مملکت اسلامیه هر کی ناراضیه بفرما راه باز جاده هم دراز ابرو ایران و ایرانی رو برد برین ببینین اصل و نصبش رو در بیارین میفهمین چه کسیه.پدرش وقتی ضد انقلابه وای به حاله خودش.شما قصه خودتون رو بخورین.از آتش جهنم بترسین شما رو تو یک قبر میزار

 22. سلام به همهی هموطنان عزیزم
  باید اعتراف کنم که من وقتی اولش بازی گلشیفته رو تو فیلم “میم مثل مادر”دیدم اونو جزو محبوبترین بازیگرا میدونستم وبااون رفتارش فقط ارزش خودشو پایین آورد.
  مشکله بعضی ازماایرانیها اینکه ایراندوستیمون خیلی ضعیفه.

 23. یک مسلمان خوبه که همیشه اسیل بودن خودشو حفظ کنه حتی اگه میلیاردی بهش پول دادن نه مثل این بنده ی خدا که بالباس لختی توی این فیلم بازی کرده………………………………خدابخیر کنه

 24. سلام
  دوستان ب جای این که دیگران رو ب خاطر تصمیمشون سرزنش کنیم بهتر ب کار های خودمون توجه کنیم اونوقت متوجه میشیم بعضی از کارهای ما خیلی بدتره
  صلاح مملکت خویش خسروان دانند

 25. همه خانمها میل به خودنمایی دارن این دیگه خودنماییه کامله فقط جرات میخواد و آزادی فکر میکنید اگر کشور ما هم آزادی بده چند درصد اینکار رو می کنن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 8 = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>