مضرات موسیقی از منظر علم روز و دیدگاه دانشمندان خارجی+دیدگاه علی روشن ضمیر

عامل ضعف اعصاب و خفقان قلبی:
انواع موسیقی و به خصوص آهنگ های حساس آن، تحریکاتی در اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک به وجود آورده و تأثیراتی در روی این دو رشته عصب بجا می گذارد؛ در نتیجه تعادل این اعصاب به هم خورده، ضعف اعصاب پدید می آید؛ ضعف اعصاب هم به نوبه ی خود، امراض دیگری را از قبیل اختلال حواس، پریشانی، جنون، ثقل سامعه، نابینایی، سل و… به وجود می آورد. ضعف اعصاب ریشه ی بیماری های جسمی و روانی است و این ریشه ی مرض را، شنیدنِ زیاد موسیقی به ارمغان می آورد. به علاوه، موسیقی به واسطه ی ایجاد هیجانات روحی و وضع تأثیراتی در مغز، احیاناً به حمله ی قلبی و خفقان منجر شده، باعث سکته و مرگ ناگهاننی می گردد.
اگر به این مطالب باور ندارید، به گفتار دکتر ولف آدلر توجه کنید:
آدلر پروفسور دانشگاه «کلمبیا» می گوید:
«موسیقی یکی از عوامل مهم ضعف اعصاب است».
آدلر ثابت کرد که دلکش ترین نواهای موسیقی، شومترین آثار را روی سلسله ی اعصاب بجا می گذارد و مخصوصاً در فصل گرما و در مناطق گرمسیراثر موسیقی بر اعصاب بیشتر است. دکتر آدلر زیان های بسیار دیگری نیز برای موسیقی یافته و در رساله ی مبسوطی آن را شرح داده است.
کشفیات دکتر نامبرده چنان در امریکا تأثیر کرد که هزاران هزار نفر را پیرو خود کرد؛ به طوری که موسیقی را بر خود حرام نمودند و حتی لایحه ی مفصلی در این زمینه تهیه کرده و به مجلس سنای امریکا تقدیم داشتند و از مجلس درخواست نمودند که از هر گونه کنسرت عمومی جلوگیری نماید.
در اینجا به عاقبت چند نفر از استادان مشهوری از موسیقی دانان جهان توجه کنید:
بهتون در 32 سالگی به کلّی کَر شد و از ضعف اعصاب بالاخره دیوانه شد.
باخ موسیقی دان به اختلال حواس و کوری گرفتار شد.
موزارت و شوپن دو تن از موسیقی دانان نامی دچار ضعف قوا و سل شدند.
شومان و دووراک ضعف اعصاب شدید گرفته و سرانجام دیوانه شدند.
شوبرت، واگتر، مندلسن و دوکونیسی این چهر تن به اختلالات عصبی و پریشانی فکری و کشمکش های روحی مبتلا شدند.
فردریک هندل (موسیقی دان آلمانی)، ماریا آلتا(خواننده ایتالیایی، موریس راول(نوازنده ی فرانسوی)؛ این سه تن مبتلا به نابینایی شدند. و… .

2- موسیقی عامل رکود فکر:  
موسیقی در نتیجه ی ضعف اعصاب، فکر را راکد و متوقف می سازد و چون طبیعتاً به تدریج علاقمندان به موسیقی به این کار عادت می کنند، اغلب برای همیشه از ترقّیات فکری محروم می گردند.
روی همین اصل، دانشجویانی که بیشتر با موسیقی سر و کار دارند اغلب در ریاضیات و کارهای فکری عقب افتاده و ضعیف هستند.

3- تنبلی و بی ارادگی:
گذشته از رکود فکری، موسیقی یک نوع تخدیری در انسان به وجود آورده، رفته رفته انسان را در کارها سُست و تنبل و بی اراده و لااُبالی می کند؛ تا جایی که گاهی کارهای ضروری از انسان ها فوت می شود و باز بی پروا در برابر موسیقی می نشیند و گوش می دهد و سرمایه ی جوانی و عمر و نیروی کار و فعالیت و ابتکار خود را در پای موسیقی به رایگان از دست می دهد.
آلکسیس کارل دانشمند معروف در کتاب «راه و رسم زندگی» چنین می نویسد: «باید گفت رادیو  نیز مانند سینما و موسیقی کاهلیِ کاملی به کسانی که با آن سر و کار دارند می بخشد».
در جای دیگر می گوید: «رادیو و سینما و ورزش های نامناسب، روحیه ی فرزندان را فلج می کند».

4- موسیقی، عامل بُهت و ایجاد توجه غیر طبیعی:
کسی که عادت به استماع موسیقی دارد در آن حال، توجه او به ضروریات هم کمتر می شود زیرا توجه و اندیشه اش تمام در گوش او تمرکز یافته و برای شنیدن موسیقی سراپا گوش شده است. علت برخی از تصادفات اتومبیل ها بی شک همان غرق شدن در موسیقی و مجذوب شدن در برابر نغمه های دل انگیز است.

5- موسیقی، وسیله ی انحطاط اخلاق و غافل شدن از ذکر خداوند:
ما اگر به مجالس موسیقی توجه کنیم، و گناهان و آلودگی ها و باده گساری های در آن را به حساب بیاوریم، آن وقت می فهمیم که موسیقی چه سهم بزرگی در وقوع فحشا و منکرات دارد و می فهمیم که چگونه موسیقی با نغمه های ملایم و دلربای خود لطمه های دل خراش و وحشیانه ای به اخلاق و دین و فضیلت می زند.
بالاخره نغمه های موسیقی اجتماع را به فساد و شهوت و انحراف و لاابالی گری می کشاند و به خصوص در روح اطفال آثار عمیق تر و شوم تری می گذارد.
چقدر عشق بازی های شیطانی که در سایه نوای موسیقی جان گرفته و به رسوایی و بی عفّتی و گناه منجر شده است؛ به خصوص که ترانه های غنایی نوعاً آمیخته با مضامین عشقی و مطالبی هوس انگیز و گناه پرور است.

////////////////////////////////

علی روشن ضمیر:

با توجه به علم روز و تائید بسیاری از دانشمندان بزرگ و سرنوشت بسیاری از موسیقی دانان بزرگ از جمله بهتون
همه موسیقی ها مضر است؛البته نه به یک اندازه ولی همگی مضر هستند.
به ویژه اگر انسان در طول روز از یک حد نرمال بیشتر موسیقی گوش کند و آن را تداوم دهد به مرور زمان کمبود اراده و ضعف منطق و عقلو حتی ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن(ناشی از اختلالات روحی و روانی) را به همراه خواهد داشت.
////////////////////////////////
البته این به آن معنا نیست که هر کس طبق شرایط فوق موسیقی گوش کند به همه این گرفتاری ها دچار می شود.
خیر با توجه به اینکه فرد انسان متفاوت است.
در برخی ها ممکن است بیشتر ضعف منطق و عقل را به همراه داشته باشد.
در برخی ها ممکن است ضعف سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد.
در برخی ها ممکن است اختلالات شدید روحی و روانی و دیوانگی را به همراه داشته باشد.
////////////////////////////////
نکته بسیار مهم:برخی ها میگویند ما وقتی موسیقی گوش میکنیم آرام میشویم و یا اینکه سرحال میشیم.
جواب:شما در غفلت بزرگی به سر میبرید. اکثرا انسان ها به صورت غریزی نه مشکل روحی دارند و نه هیچ مشکل دیگری.
یک انسان برای اولین بار وقتی با توجه و به صورت ارادی یک موسیقی را گوش میکند و از آن موسیقی لذت میبرد.در آن زمان شخص انسان نه برای رفع مشکلات روحی و یا آرامش بلکه فقط از روی کنجکاوی موسیقی گوش میکند.
یعنی هیچ کس برای اولین بار برای رفع مشکلات روحی و یا آرامش موسیقی گوش نمی کند.
ولی وقتی چندین بار شما به موسیقی گوش دادید؛بدون آن که متوجه بشوید روح و روان شما به موسیقی معتاد می شود و این اعتیاد برای شما مشکلات روحی و روانی را به همراه خواهد داشت.
به همین دلیل وقتی دوباره موسیقی گوش میکنید این مشکلات روحی و روانی برطرف می شود.
دقت کنید که موسیقی ابتدا شما را به خود معتاد می کند و سپس شما مثل هر شخص معتاد دیگری دوباره موسیقی گوش میکنید و فکر میکنید که موسیقی شما را آرام کرده است.
/////////////////////////////
یک فردی که به مواد مخدر(هروئین) اعتیاد دارد.قبل از آنکه به آن ماده اعتیاد داشته باشد نه مشکل روحی داشته و نه هیچ دیگری.ولی مشکل از آنجا شروع میشود که فرد آن ماده را مصرف میکند و به آن اعتیاد پیدا میکند و از نظر روحی و روانی و جسمی به آن ماده معتاد می شود و چون بدن فرد و روح و روان او به آن ماده وابسته شده برای اینکه دوباره سرحال شود آن ماده مخدر(هروئین) را دوباره مصرف میکند.
و فکر میکند که هروئین باعث شادابی او شده است!!!
خیر شما ابتدا به هروئین معتاد شده اید و امروز با مصرف هروئین فکر میکنید که هروئین برای شما شادابی و سلامتی را به ارمغان اورده است.

یک فکر در “مضرات موسیقی از منظر علم روز و دیدگاه دانشمندان خارجی+دیدگاه علی روشن ضمیر”

 1. متاسفانه این مطالب هیچگونه پایه علمی ندارند. اگر پروفسور ولف آدلر یا الکسیس کارل اعتقاد به مضر بودن موسیقی دارند، بسیاری از دانشمندان اعتقاد به فواید آن دارند. تاثیر موسیقی روی گیاهان و جانوران نیز ثابت شده است چه رسد به انسان که دارای سیستم پنچیده عصبی است. متاسفانه یکطرفه به قاضی رفته اید. به جای بحث علمی و منطقی فرضیه ای را در نظر گرفته اید و آن آثار مخرب موسیقی است وسپس از هر گونه اصطلاحا استدلالی برای اثبات آن استفاده کرده‌اید. این طرز فکر اصلا علمی نیست.

  1. بله برای شما که خودتان رو با گیاهان و جانوران مقایسه میکنید ممکن است تاثیرات مفیدی داشته باشد.ولی بحث ما سر انسان هاست نه گیاهان و جانوران.

 2. همچین تیتر زدین دلایل علمی که گفتم چه دلایلی هست؟! من با امیر موافقم، هیچ دلیل علمی مشخصی ارائه نکردین. به نظرم موسیقی که ترانه ش مثبت باشه به انسان انرژی مثبت می ده و برعکس، بنابر این بهتره بعد از شنیدن هر نوع ترانه ای به ترانه هایی که سمت و سوی معنوی دارن هم برای تصفیه روحی گوش بدیم تا باعث کاهش اثرات منفی احتمالی باقیمانده از موسیقی های دیگه بشه. به همین راحتی!

 3. سلام. ممنون از اینکه این نظریه رو منتشر کردید.
  من شخصاً اصلاً دنبال علمی یا غیر علمی بودن این نظریه نبودم اما واقعاً می خواستم بدونم که چی میشه آدمی مثل من که زیباترین موسیقی های فارسی ترکی انگلیسی عربی…. اسلامی یا غیر اسلامی رو از دست نمی داد به تدریج و در عرض 2 هفته بطور کلی توی سن 25 سالگی همه میل و علاقه اش به موسیقی رو از دست میده ؟ تا جاییکه حتی دلم نمی خواد صدای خواننده مورد علاقه ام رو بشنوم اما الان با خوندن این مطلب فهمیدم که حداقل می تونم برای تموم کردن پایان نامه ام زمان بیشتری داشته باشم چون بطور خودکار علاقه به یکی از تفریحات زمان برم رو از دست داده ام!
  بازم ممنون از مطلبی که گذاشتید. نگران بودم که نکنه افسردگی گرفته باشم اما هنوزم نگرانیم سرجاشه!

 4. با درود
  آقای روشن ضمیر درست میگه
  بهترین قاریای مصری مثل مصطفی اسماعیل عبدالباسط منشاوی و …اونقدر قران رو با آهنگ خوندن که همه بیمار شدن و مردن !!!!!!!!!!!!!
  اونا که قاری قرآن بودن اونجوری شدن وای به حال خواننده ها و نوازنده ها.
  استاد شجریان تو سن 72 سالگی مثل یه بلبل چهچه میزنه و خیلی از خواننده های کشورمون سنشون از جنتی هم بیشتره بزنم به تخه .
  وقتی یه احمق میگه نباید تو دانشگاه ها موسیقی ترویج بشه نشون دهنده اینه که اینقدر چرت و پرت تو حوزه خونده که اصلا نمیدونه موسیقی چی هست.اونم موسیقی اصیل ایران که همه جهان به ایران برای داشتن چنین موسیقی غبطه میخورن.
  آقای روشن اگه از موسیقی بدت میاد نیازی نیست به همه بگی.

  1. به نظر ميرسه شما حرفه اى إز شاخه و موسيقى داشته باشين. اما متن نوشته شده هيچ توهينى به موسيقيدانان نكرده و فقط از مدارك و اتفاقات واقعى نوشته پس دليل نميشه كه جنابعالى با چنين لحن بدى نظرتون رو بيان كنيد!! بهتره يا اعتقادتون رو قوى كنيد يا مطالعه تون رو بيشتر كنيد

 5. آقای استاد دفاع شما از موسیقی نه علمی بود نه اخلاقی ومشخص شد که اثر موسیقی برادبیات افراد هم تاثیر دارد.شما یا مسلمان هستید یا غیر مسلمان .اگر مسلمان هستید بدانید هیچ مسلمانی به عالم ومتخصص در یک رشته خاص لقب احمق نمی دهد چه رسد به اینکه این عالم ودانشمند متخصص در دین باشد. واگر مسلمان نیستی انسان که هستی از ادب احتمالاّ چیزی شنیدید پس باید ادب را نگه دارید وعیب وهنر خویش را نشان نده .در ضمن اگر شما موسیقی را در تار وتنبک می دانید که می دانید باید عرض کنم یکی از علوم تاکیید می کنم “علوم” در حوزه موسیقی است که افراد علاقه مند می خوانند پس باید اعتراف کنی که شما از علم موسیقی دفاع نکردید بلکه از مطرب ولوطی دفاع کردیدوانسان عاقل در چیزی که تخصص ندارد حرف مفت نمی زند.

 6. چه دلایل علمی آوردی!!! چشم نخوری آقای روشن ضمیر! موسیقی زبان خداست چون در طبیعت موسیقی هست:صدای آب دریا باد پرنده ها و … موسیقی مایه آرامش و عشق و زبان زیبای بیان احساس! علم به کمال رسیده تبدیل به هنر میشه! هنر کمال علم است نه رکود فکری و علمی!!

 7. سلام منم با حرف دوستان موافقم که میگند یه طرفه به قاضی رفتید از همه مهمتر ممنوعیت موسیقی از سال60 تو ایران بود خب اون موقع هیچ راه نجاتی مردم ندیدند وشما ها اشتباه کردید حالا فرهنگ مردم میخوایند برگردونید سر خط تازه معتقدید بقیه اشتباه میکنند ضمنا اقای ع از اقای استاد دفاع نمیکنم ولی شما به ارسلان که میگه الاغا یعنی اونایی که موسیقی گوش میکنند الاغند چیزی نمیگید نمیگید بی ادب اون وقت به اون مخالفه میگید احمق

 8. علی ضمنا اونی که موسیقی گوش نمیده ومیگه الاغ اون رو ادبیات تاثیر نداره اون وقت اونی که میگه احمق از ضرر موسیقی بوده

 9. سلام..
  با اینکه موسیقی اینروزها مدام با زندگی بشر میباشد. .هیچ کس به این سوا لات بطور علمی پاسخ نمیدهد. . و همه “بسته به موقعیت و حالت و روحیه و شخصیت تو بستگی دارد “را در جواب دارند و بس. . منم میگم یکی با تریاک حال میکنه..یکی کرک. . این پاسخ علمی نیست
  سوال 1 اگر موسیقی خوب است و مثل غذاست. .حال این غذای روح و موسیقی خوب چه خصوصیاتی دارد. .از نظر علمی ؟ نه ههرکدوم خوشمزه تره ها .. چه موسیقی خوب است؟
  سوال 2 .اگر به سوال اول پاسخ داده شد. .حال چه مقدار..بهترین غذا با زیاده روی انسان را میکشد.. چه مقدار ؟ به دقیقه.. لطفا
  سوال 3 .. آب را باید مثلا نیم ساعت قبل از غذا و…خورد.. درصورت پاسخ به سوالات اول و دوم. .کی باید به نوسیقب گوش داد ؟
  این سه سوال را هیچ کس راجع به موسقی که این مقدار با زندگی بشر اجین شده است را کسی پاسخ نداده است..عجیب نیست ؟؟

 10. شما چه کاری به پایه علمی این مطالب دارید اگه خدا و پیامبرشو قبول دارید موسیقی گوش ندید در ضمن ممکنه حرف نویسنده سایت اشتباه باشه ولی دیگه حرف ائمه که اشتباه نیست که میگن موسیقی بد است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ یک = 8

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>