نظر اسلام در مورد ناهار و عادت غلط و غیر اسلامی ایرانی ها در خوردن ناهار

 

یکی از مسائلی که  در زندگی  ما ایرانیان به اشتباه  تجویز و رایج  شده  است.

وبعضاً شنیده یا دیده می شود که، پزشکان تغذیه وغیره برای افراد چاق تجویز

می کنند. پرهیز از شام خوردن است، درحالی که در اسلام بهترین زمان برای

خوردن غذا ، دو وعده در روز یکی در هنگام صبح و دیگری را درهنگام شام

سفارش کرده اند .

حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند : شام را وا مگذارید، هرچند با خوردن

یکدانه خرمای خشکیده ؛ هم که باشد. من بر امّت خویش از این بیم دارم، که از

وا گذارن شام ؛ پیری ودرهم شکستگی  زودرس به سراغشان آید؛ چرا که شام ،

مایه نیرومندی پیر و جوان است.

 

 

امام جعفر صادق علیه السلام خطاب به فردى كه از سوء هضم و درد معده شكايت داشت ضمن خواندن آیه فوق فرمودند:

 

« فقط اول روز و اول شب به تغذيه بپرداز و ميان صبحانه و شام چيزى نخور كه ما یه ی فساد بدن است. مگر گفته‏ ى خدا را نشنيده‏ اى كه مى‏ فرمايد: روزى آنان بامدادان و شامگاهان است؟»

 

بنابراین بر خلاف عادت امروز که ناهار تبدیل به اصلی ترین وعده غذایی مردم شده است، در تغذیه اسلامی غذا خوردن در اواسط روز جایگاهی نداشته برای سلامت مضر می باشد و باید به دو وعده غذا در شبانه روز اکتفا کرد.


صبحانه: مهم ترین وعده غذایی است كه باید در ساعات اولیه روز مصرف شود و هر چه به ظهر نزدیك‌تر شود اثر معكوس خواهد داشت، یعنی به جای این كه با گرمی و تری خود باعث خون‌سازی شود، با سردی و خشكی باعث غلظت خون خواهد شد و از نظر نوع غذای مصرفی در وعده صبحانه، عسل یا مربا (خانگی)،خامه (محلی) و یا غذاهای پختنی مثل کله پاچه، حلیم، آش و عدسی پیشنهاد می‌شود.

نهار: بدترین وعده غذایی است كه متأسفانه در حال حاضر فقط طبق عادت خورده می‌شود و همان طور كه در بالا گفته شد باعث غلظت خون هم مییشود و پیشنهاد می‌شود كه اگر هم

گرسنگی بر بدن عارض شد، در حد سد جوع یعنی فقط در حد رفع گرسنگی غذا صرف شود و نه بیشتر، اما در مورد نوع غذای ظهر بهتر است از مقداری سالاد و سیب‌زمینی و همین طور در روزهای دیگر هفته برای تنوع، ماست و در وعده ظهر ماست یا سالاد و سبزی حتماً گنجانده شود.در صورتی که مجبور به خوردن ناهار شدید، حتما بلافاصله پس از خوردن ناهار حداقل پانزده دقیقه دراز بکشید.
شام: طبق احادیث و روایات از خوابیدن با شكم گرسنه باید پرهیز كرد، اما خوابیدن با شكم پر هم تقبیح شده و طالب سلامتی باید حتما بین شام خوردن و خواب سه ساعت فاصله قرار دهد. بنابراین حد وسط گرسنگی و سیری باید در وعده شام مراعات شود و از مصرف غذاهای همراه با نان (سفید) و برنج و در كل نشاسته‌ای باید پرهیز كرد.
شام خوب و سنگین در سر شب اشکال ندارد، اما در حد سیر شدن نه پر شدن!
بهترین ساعت برای صرف شام همان ساعات ابتدایی شب یا غروب است كه هم مطابق با افطار ماه مبارك رمضان است و هم طبق حدیث «صُومُوا تَصِحّوا» یعنی روزه بگیرید تا سالم بمانید که برای سلامت جسم نیز بسیار مفید است.
اگر فردی خواهان سلامت جسم به همراه روح است باید بداند كه تحمل مقدار كمی گرسنگی در روز هیچ ضربه‌ای به سلامتی او نمی‌زند و بیماری‌هایی مثل زخم معده و سوء هاضمه و… در اثر گرسنگی شدید نیست، بلكه دلایل دیگری دارد كه از حوصله بحث خارج است.
یاد بگیریم كه از ظرف غذای كوچک استفاده كنیم، چرا كه از نظر روان‌شناسی اشتها را كمتر كرده و باعث می‌شود كه كمتر میل به خوردن غذا داشته باشیم.
یاد بگیریم طبق فرامین و دستورات دینی و مذهبی غذا بخوریم، یعنی صرف غذا با ذكر بسم الله، ابتدای به خوردن با چشیدن مقداری نمک و ختم غذا به چشیدن مقدار كمی نمک و مصرف مقداری سکنجبین شربت شده، خصوصا پس از غداهای خشک و غیر آبکی. قابل ذکر است که جویدن هر لقمه 20 بار عامل سلامتی و بالاتر از آن هر چه به 40 نزدیک شود باعث لاغری در افراد چاق می شود.
وي يادآور شد: در روايات آمده که خوردن صبحانه ، مستحب و خوردن ناهار مکروه و با شکم گرسنه خوابيدن نيز مکروه است ؛ چون غذايي که در صبح خورده مي شود ، صرف کاتابوليسم و توليد انرژي و غذايي که در شب خرده مي شود صرف فعاليت هاي آنابوليک و رشد و نمو مي شود.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تبريز اضافه کرد: از نظر علمي ثابت شده که ترک شام ، سبب پيري زود رس شده و عوارض فراواني به دنبال دارد ، ولي ترک ناهار ، سبب سوختن چربي هاي مازاد بدن مي شود و اين نشان مي دهد که روزه گرفتن خود يک برنامه صحيح غذايي بوده و يکي از ويژگي هاي بهداشت اسلامي اين است که با ساده ترين دستورالعمل ها ، زندگي سالم و سرشار از موفقيت هاي معنوي و مادي را براي انسان برنامه ريزي کرده است.

یک فکر در “نظر اسلام در مورد ناهار و عادت غلط و غیر اسلامی ایرانی ها در خوردن ناهار”

  1. واقعا حقیقته . من چند روزی هست تصمیم گرفتم ناهار نخورم و در عوض صبحانه صبح زود و شام رو حسابی به خودم برسم. واقعا تاثیر گذار بوده رو ذهنم و وزنم که 5 کیلو لاغرم کرده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 3 = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>