احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلوزیونی:ولایت فقیه ریشه در آرمان ها و اعتقادات ما دارد

ولي مثل پدر در جامعه است، دلسوزتر از ولي چه كسي مي‌تواند براي جامعه باشد؟ 75 ميليون نفر زير اين چتر هستيم/ مأموريت ما برپايي عدالت است و ولي در اين زمينه راه را باز مي‌كند./ ما نظام الگويي در ايران داريم و در واقع، نظام ولايت فقيه در ايران وجه تمايز ما با ديگر كشورهاست. بايد اين مسأله را قدر بدانيم كه ريشه در آرمان‌هاي ما دارد / گاه دل انسان براي نظام و ولايت فقيه مي‌سوزد / ولي بي‌ملت دست بسته است و ملت بي‌ولي سرگشته و متفرق.

رييس‌جمهور دستاوردهاي حاصل از اجراي قانون هدفمندكردن يارانه‌ها را افتخارآميز دانست.

به گزارش «تابناک»، محمود احمدي‌نژاد كه از بخش خبري گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه دوم سيما مستقيم از نهاد رياست جمهوري با مردم سخن مي‌گفت، در پاسخ به پرسشي در ارتباط با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و ارزيابي از اجراي اين طرح گفت: اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، طرح بزرگ اقتصادي بوده و ارزيابي من از اجراي اين طرح مثبت است.

وي با بيان اين‌كه ملت ايران در اين زمينه كار بسيار بزرگي را در منظر تمام جهانيان انجام داد، گفت: اين در حالي است كه پيش‌بيني‌ها پیش از اجراي اين طرح در درون و بیرون منفي بود و با توجه به تجربه گذشته در دیگر كشورها، چشم‌انداز اين موضوع منفي جلوه مي‌كرد و حتي خوش‌بين‌ترين اقتصاددانان نيز صحبت از پیامدهای سنگين و بحران از اجراي اين موضوع مي‌كردند، ولي ما بر این باوريم با توجه به ويژگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران و مردم ايران مي‌توان اين كار بزرگ و حتي كارهاي بزرگتري نيز انجام داد.

وي با بيان اين‌كه دستاوردهايي كه در پي اجراي اين قانون حاصل شده، افتخارآميز است، ادامه داد: يكي از اهداف اين طرح، كنترل مصرف بود.

وي به بحث ضايعات نان و اتلاف گندم پیش از اجراي اين طرح اشاره كرد و گفت: ما در اين زمينه، يارانه‌هاي سنگيني مي‌داديم و شايد بخشي كمي از آن به مردم مي‌رسيد و ما پس از اجراي اين طرح، دیديم كه نزدیک 30 درصد مصرف ما كاهش پيدا كرد و من معتقدم كه اگر اين موضوع مديريت شود، كمتر نيز مي‌شود و ما جزو صادركنندگان گندم قرار گرفته‌ايم و اين رویداد بزرگي است.

احمدي‌نژاد همچنين با اشاره به بهبود كيفيت نان گفت: البته نمي‌گويم اكنون كيفيت نان در همه جاي ايران به بهترين سطح رسيده، ولي اين اتفاق مي‌افتد و هنوز آن رقابت شكل نگرفته و اگر رقابت لازم شكل بگيرد، اين اتفاق خواهد افتاد و كيفيت بهتر مي‌شود.

رييس‌جمهور با اشاره به اين‌كه در اين زمينه، صنف مربوطه نيز نظارت مي‌كند و دولت نيز نظارت دارد، گفت: در اوج پيك مصرف 10 درصد مصرف گاز خانگي و تجاري كاهش پيدا كرده، در حالي كه مصرف انرژي در صنايع افزايش پيدا كرده و ما درصدد بوديم، انرژي كشور در راستاي توليد و سرمايه‌گذاري قرار بگيرد و اين اتفاق افتاد.

وي همچنين با اشاره به كاهش مصرف بنزين در كشور و با ارایه آماري درباره ميزان مصرف بنزين در سال 84 و 85 در كشور گفت: اكنون مصرف بنزين روزانه 54 ميليون ليتر شده و همچنان سير نزولي دارد و در اين سه چهار ماه، اين مصرف پايين آمده، آن كه تعداد خودروها افزايش پيدا كرده است.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه در فروردين ماه به طور معمول در مصرف برق ما شاهد رشد 8 درصدي هستيم، ادامه داد: امسال نه تنها اين هشت درصد اتفاق نيفتاد، بلكه چهار درصد نيز مصرف برق كاهش پيدا كرد.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه اين كار بسيار بزرگي است، به توجه مردم به مقوله مصرف اشاره كرد و گفت: اكنون مردم در هنگام خريد وسايل خانگي در كنار اين‌كه به ميزان كاركرد آن وسيله توجه مي‌كنند، به ميزان مصرف انرژي آن نيز توجه مي‌كنند.

وي با بيان اين‌كه يكي از اهداف اجراي اين طرح اين بود كه عدالت اجرا شود و همچنين مصرف كاهش پيدا كند، گفت: در پي اجراي اين قانون، دهك‌هاي پايين درآمدي زنده شده و با افتخار اعلام مي‌كنيم، شايد ما تنها كشوري در كره زمين باشيم كه در آن، هيچ خانواده‌اي گرسنه نيست و براي پوشاك و غذاي خود پول دارد و اگر اين روند ادامه پيدا كند، فاصله طبقاتي كمتر مي‌شود.

احمدي‌نژاد همچنين به افزايش بهره‌وري در كشور اشاره كرد و گفت: ما شاهد تحرك در توليد و صنعتمان هستيم.

رييس‌جمهور همچنين با اشاره به تمجيد بانك جهاني از اجراي اين قانون در كشور گفت: آنها گفته‌اند، اين كار بي‌نظيري است كه در ايران انجام شده و از مسئولان اقتصادي ما خواسته‌اند كه در سه كنفرانس بين‌المللي تجربه‌هاي خود را از اجراي اين طرح در ميان بگذارند و آن را تشريح كنند.

رييس‌جمهور با تشكر از همت و همكاري مردم در اجراي اين قانون گفت: البته ممكن است نواقصي نيز باشد و نمي‌گوييم هيچ اشكالي نيست.

احمدي‌نژاد با اشاره به تلاش دولت در راستاي كنترل تورم گفت: بخشي از تورم، تورم طبيعي است كه ما داشته‌ايم و قسمتي از آن نيز تحت تأثير عوامل گوناگون و از جمله تورم جهاني است.

وي در ادامه از رانندگان تشكر كرد و گفت: در خط مقدم اجراي اين قانون، رانندگان بودند چرا كه نخستين قشري كه با تغيير قيمت انرژي مواجه مي‌شود، رانندگان بودند و آنها نيز همكاري خيلي خوبي داشتند. از صنعتگران نيز تشكر مي‌كنم، آنها نيز تلاش بسيار زيادي كردند و در واقع از ملت ايران به خاطر همكاري كه داشتند تشكر و قدرداني مي‌كنم.

در هدفمندي يارانه‌ها بحراني نداشته‌ايم

مصمم به ارایه بسته‌هاي حمايتي توليدكنندگان هستيم

ایسنا گزارش داد: رييس‌جمهور در پاسخ به اين پرسش كه آيا در حامل‌هاي انرژي شاهد افزايش قيمت خواهيم بود، گفت: ما نظریات مردم را مي‌گيريم و وضعيت را ارزيابي مي‌كنيم. در هدفمندي يارانه‌ها، اگر شرايط آماده بود، گام بعدي را برمي‌داريم و الا يك تنفس مي‌دهيم و گام بعدي را در سال بعد اجرا مي‌كنيم. ما در كنار مردم هستيم و ستاد هدفمندي يارانه‌ها فعال است و هر كجا مشكلي باشد، تلاش مي‌كند كه آن را برطرف كند.

دكتر احمدي‌نژاد در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني خود با مردم در پاسخ به پرسشی مبني بر اين‌كه برخي بسته‌هاي حمايتي از توليد هنوز ارایه نشده است، تصريح كرد: اين حرف درست است؛ اما بايد دانست تحولاتي كه در عرصه توليد با هدفمندي يارانه‌ها اتفاق مي‌افتد، روندي زمانبر بوده و ممكن است چند سال طول بكشد و اين متفاوت با تغيير قيمت انرژي در مصرف خانه است. بسته‌هاي حمايتي نيز با توجه به وضعيت توليدكنندگان در طول زمان ارایه مي‌شود. ممكن است برخي بسته‌هاي حمايتي چند ماه يا چند سال بعد ارایه شود.

از سوي ديگر، ساختارهاي ما نيز محدوديت‌هايي دارند و نمي‌توانند به سرعت همه بخش‌ها خود را تنظيم كنند.

وي ادامه داد: ما بحراني نداشتيم؛ البته نه اينكه فشار نيامده باشد. با وجود همه اين‌ها توليد افزايش يافته و شفاف‌سازي صورت گرفته و سرمايه‌گذاري رو به افزايش است و خلاقيت‌ها زياد شده است؛ برای نمونه، يك مرغداري با مصرف دانه كمتر به ازاي هر كيلو به توليد رسيده و اين خيلي مهم است و باعث كاهش قيمت مرغ خواهد شد. البته ما انتظار نداريم كه قيمت مرغ از همين امروز پايين بيايد؛ اما اين روند به پيش خواهد رفت.

رييس‌جمهور افزود: برخي مي‌گويند كه مانند قديم يارانه بدهيم. اگر بدون هدف يارانه بدهيم كه باز هم به شرايط قديم بازخواهيم گشت. ما مصمم هستيم كه بسته‌هاي حمايتي توليدكنندگان را ارایه دهيم.

احمدي‌نژاد درباره نگراني‌ها از قيمت قبوض برق و آب با توجه به افزايش قبوض گاز نيز گفت: قيمت گاز در بالاترين سطح مصرف كه در دي و بهمن بود، به اندازه‌اي بود كه 78 درصد مردم در مصرف خانگي رقم قبوض گازشان زير چهل هزار تومان بوده، در حالی كه پیش از هدفمندي اين رقم شانزده هزار تومان بوده است. آن افرادي كه بيش از 20 درصد جامعه را تشكيل مي‌دهند و قيمت قبوض گازشان بالاتر از اين رقم بوده است بايد مابه‌التفاوت را خودشان پرداخت كنند.

بالاخره سهم هر كسي از يارانه ارایه شده كه 45 هزار و 500 تومان در ماه است. اگر كسي بيشتر مصرف كرد، بايد پول خود را بيشتر بدهد و آنكه كمتر مصرف كرد، پول يارانه‌اش در جيبش مي‌ماند.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: ما قيمت گاز و برق و آب خانگي را به صورت پلكاني تعريف كرده‌ايم؛ به اين صورت كه اگر كسي 20 درصد مصرف را كاهش داد، هزينه‌اش 40 درصد كاهش مي‌يابد و هم‌اكنون نيز تقريبا همه مردم ‌نام نویسی كرده‌اند و يارانه را به صورت مساوي مي‌گيرند.

اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها درازمدت است

طرح دولت براي تحول در شهرسازي به زودي اعلام مي‌شود

رييس‌جمهور در ادامه سخنان خود، در گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه دو سيما در پاسخ به پرسشي درباره بحث بودجه سال ‌90 و لزوم در نظر گرفتن پيش‌بيني‌هاي لازم براي پرداخت يارانه‌هاي نقدي گفت: مصوبه مجلس، مصوبه بسيار خوبي است و ما مشكلي از اين جهت نخواهيم داشت.

رييس‌جمهور اظهار كرد: تاكنون ‌73 ميليون و ‌600 هزار نفر نام نویسی كرده‌اند كه ما پيش‌بيني مي‌كنيم به ‌75 ميليون برسد. يارانه نقدي براي هر نفر در حال حاضر ‌45 هزار و ‌500 تومان است كه به تناوب يارانه‌هاي هر بخش را كه آزاد كنيم، سهم همان بخش به يارانه‌هاي نقدي اضافه خواهد شد.

وي تأكيد كرد: پيش‌بيني ما در بودجه همان رقم ‌75 ميليون نفر است و براي پرداخت يارانه‌ها كسري نداريم و حتي براي گام بعدي نيز پيش‌بيني كرده‌ايم و واقعا در اين قسمت مشكلي وجود ندارد.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه در اين رابطه بحث بسيار گسترده‌اي در دولت و بعد هم بين دولت و مجلس انجام شده است، تأكيد كرد: اين طرحي نيست كه بخواهيم در آن نوساني عمل كنيم. اين طرح، ثابت و درازمدت است و هيچ مشكلي نيست.

وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره افزايش قيمت برخي اقلام مصرفي و برنامه‌هاي دولت براي كنترل بازار اظهار كرد: بيش از سه چهارم كنترل در دست خود اتحاديه‌هاي صنفي است و اين اتحاديه‌ها انصافا خوب عمل كرده‌اند و همراه ملت هستند.

رييس‌جمهور ادامه داد: تغييرات دو بخش است؛ يك بخش تغييراتي است كه بايد انجام شود و به افزايش قيمت جهاني مواد اوليه، تغيير فصل‌ها و نظير اين‌ها مربوط مي‌شود و طبيعي است ولي تغييرات قيمت غيرطبيعي حتما كنترل مي‌شود. اين تغييرات توسط سازمان بازرسي و اصناف كنترل خواهد شد.

وي افزود: من در بحث اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها از همه ملت ايران تشكر مي‌كنم و البته نمايندگان مجلس نيز با اين ‌كه نظرات مخالفي هم داشته‌اند، ولي در بودجه امسال خوب عمل كرده‌اند.

احمدي‌نژاد در ادامه درباره برنامه‌هاي ديگر دولت در راستاي طرح تحول اقتصادي خاطرنشان كرد: دولت چند برنامه بزرگ اقتصادي دارد كه براي اجراي آن‌ها همراهي همه دستگاه‌ها و مردم لازم است. بخش نخست مربوط به يارانه‌هاست كه آغاز شده است و ادامه پيدا مي‌كند. برنامه دوم مربوط به توليد است. توليد ايراني نه تنها در ايران بلكه بايد در همه دنيا بازار پيدا كند.

وي با بيان اين‌ كه اکنون در صنايع پايه، سرعت رشد و توليد ما بسيار بالا است، تصريح كرد: ظرفيت توليد فولاد ما در سال ‌84 حدود ‌10 و سه دهم ميليون تن بود كه در حال حاضر از ‌15 ميليون تن هم عبور كرده است. ظرفيت توليد سيمان ‌33 ميليون تن بود كه اکنون از ‌72 ميليون تن هم عبور كرده و مي‌توان گفت كه يك انقلاب صنعتي در حال رخ دادن است.

رييس‌جمهور با اشاره به بخش كشاورزي تأكيد كرد: در بخش كشاورزي امسال ركورد شكسته خواهد شد و پيش‌بيني سالي ‌هفده ميليون تن در بخش كشاورزي را داريم و اين يعني شاهد يك رشد بيش از ‌10 تا ‌12 درصد در بخش كشاورزي خواهيم بود. در اين رابطه سرمايه‌گذاري كرده و يارانه‌هاي لازم را پيش‌بيني كرده‌ايم.

خوشبختانه صندوق توسعه ملي هم تصويب شد و كارهاي آن در حال انجام است و به زودي وارد بازار سرمايه‌گذاري مي‌شود كه يك پشتوانه بسيار قوي در بخش توليد خواهد بود و در حال حاضر هم بيش از ‌16 يا ‌17 ميليارد دلار پول در اين صندوق وجود دارد و پيش‌بيني مي‌شود كه امسال به ‌سی ميليارد دلار برسد.

وي با اشاره به بحث اشتغال به عنوان يكي ديگر از برنامه‌هاي دولت، اظهار كرد: نمي‌شود جوان‌هاي كشور بيكار باشند و افراد نتوانند شغلي پيدا كنند، هم شخصيت آن‌ها حفظ شود و هم به آن شغل علاقه مند باشند. سال گذشته ركورد شكسته شد و يك ميليون و ‌هفتصد هزار شغل ايجاد كرديم و پيش‌بيني ما براي امسال ايجاد ‌5/ 2 ميليون شغل است كه اگر همين روند را دو سال انجام دهيم، بساط بيكاري از كشور جمع مي‌شود.

احمدي‌نژاد با اشاره به بخش مسكن نيز گفت: مطابق برنامه‌هايي كه داريم در پايان سال ‌92 ان‌شاءالله مسكن نبايد ديگر يك دغدغه باشد. اکنون طرح مسكن مهر و بهبود بافت‌هاي فرسوده را در دست اجرا داريم كه اين كارها ادامه پيدا خواهد كرد.

وي از برنامه دولت براي تحول در شهرسازي خبر داد و افزود: ما يك طرح عظيم تحول شهرسازي داريم كه به زودي اعلام خواهيم كرد كه اين طرح براي هميشه تاريخ قيمت مسكن را پايين نگه مي‌دارد.

رييس‌جمهور در ادامه اظهار كرد: طرح ديگر ما، آتيه مهر است. هر كس در ايران به دنيا مي‌آيد بايد آينده روشني داشته باشد. ما اين طرح را امسال به طور كامل اجرا مي‌كنيم. در حال حاضر، وقتي دو جوان مي‌خواهند، ازدواج كنند، بايد ‌20 يا ‌30 ميليون تومان در حساب آن‌ها پول باشد. پدر و مادرها نبايد در اين رابطه دغدغه‌اي داشته باشند، بلكه بايد بتوانند به زندگي خود نيز برسند، نه اينكه مدام غصه بخورند.

احمدي‌نژاد گفت: طرح ديگر ما، ايجاد كارت اعتباري براي همه ايرانيان است. هر ايراني بايد يك كارت اعتباري در جيبش باشد تا هيچ جا سر خم نكند و شخصيت او شكسته شود. فعلا به هر سرپرست خانواده ‌5/ 1 ميليون تومان اختصاص داده مي‌شود كه هر موقع آن را خرج كند به وام قرض‌الحسنه تبديل مي‌شود. هيچ ايراني نبايد روي زمين بماند و بايد اعتباري داشته باشد. البته ما طرح‌هاي ديگري در بخش بانكي، مالياتي، گمرك و بيمه هم داريم كه در آينده جزییات بيشتري را اعلام خواهيم كرد.

تا پايان امسال، دغدغه مسكن از ليست دغدغه‌هاي مردم خارج مي‌شود

رييس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوي زنده خود با مردم در پاسخ به پرسشی در ارتباط با بحث مسكن و اين ‌كه آيا قرار است، نوساناتي در بازار مسكن ايجاد شود، چراكه برخي از دلالان در اين زمينه سعي كرده‌اند، هياهو ايجاد كنند و برخي از آن‌ها در پي افزايش اجاره‌بها بوده‌اند، گفت: هيچ اتفاقي نمي‌افتد.

وي با اشاره به اقدام دولت در راستاي طرح مسكن مهر، گفت: طرح مسكن مهر در خدمت مردم قرار گرفته و اين موضوع با عزم دولت پيگيري مي‌شود و وقتي كه ما توليد مسكن را سامان بدهيم، در اجاره‌بها نيز اثر مي‌گذارد. ما اكنون قانوني براي كنترل اجاره‌بها نداريم، ولي وقتي تقاضاي اجاره‌ها در حد معقول باشد، بحث اجاره‌بها را نيز مي‌توانيم كنترل كنيم.

رييس‌جمهور با اشاره به برخي از مشكلاتي كه در سيستم شهرسازي داريم، گفت: امسال نزدیک ‌1/ 5 ميليون طرح مسكن مهر در اختيار خانواده‌ها قرار مي‌گيرد و با توجه به اين موضوع ‌1/ 5 ميليون خانه خالي مي‌شود و وقتي توليد مسكن سامان پيدا كند، اين بحث در اجاره‌ها نيز اثر مي‌گذارد و ما تلاش مي‌كنيم تا پايان سال ‌90 دغدغه مسكن را از ليست دغدغه‌هاي مردم خارج كنيم.

وي با بيان اين‌كه دولت تلاش كرد بحث خودرو، سكه، موبايل و مسكن را از سفته‌بازي خارج كند، گفت: ما تلاش كرديم سرمايه‌ها را به سمت سرمايه‌گذاري و كار مولد سوق بدهيم و اين موضوع البته با آرامش و اطمينان هدايت مي‌شود. ممكن است در اين وسط نيز يك اتفاق كوچك بيفتد، ولي مقطعي است و همان گونه كه گفتم، تلاش دولت در راستاي سوق سرمايه‌ها به سمت سرمايه‌گذاري و كار مولد است.

احمدي‌نژاد همچنين با اشاره به فعال شدن بورس در كشور و رشد شاخص بورس به برخي ديگر از برنامه‌هاي دولت كه امسال قرار است اجرا شود، اشاره كرد و گفت: به برنامه‌هاي دولت دو، سه برنامه ديگر اضافه مي‌شود كه از جمله آن، پزشك خانواده شهري است. موضوع پزشك خانواده روستايي رخ داد و اين موضوع در حال مكمل شدن است و امسال نيز پزشك خانواده شهري اجرا خواهد شد.

وي با اشاره به اين‌كه اين موضوع در سر و سامان گرفتن نظام سلامت كشورمان بسيار تأثيرگذار است، به بحث بيمه همگاني و عزم دولت در اين راستا اشاره كرد و گفت: ان‌شاءالله به جايي برسيم كه همه ايراني‌ها با كرامت زندگي كنند و كسي براي درمان دچار سختي نشود.

رييس‌جمهور در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره نرخ ارز و تلاش دولت جهت كنترل نوسانات آن، گفت: ما خوشبختانه ذخاير ارزي بسيار بالايي داريم. درآمد ارزي بالاست، البته مصرف ارز نيز بالاست، ولي رشد درآمدي ما بيش از رشد مصرف در بازار ارز است.

احمدي‌نژاد با اشاره به ديدگاه برخي مبني بر اين‌كه متناسب با افزايش تورم، نرخ ارز را در كشور افزايش دهيم و مابه‌التفاوت تورمي كه ايجاد مي‌شود، نرخ ارز نيز افزايش پيدا كند، گفت: اين امر ممكن است اثرات مثبتي داشته باشد، ولي تبعات منفي آن نيز زياد است.

وي با بيان اين‌كه پول ما بايد قدرتمند باشد، گفت: دولت تمام تلاشش را مي‌كند كه مردم رفاه داشته باشند و به رفاه مردم آسيبي وارد نشود. بانك ملي نيز در زمينه ارز كنترل‌هاي لازم را انجام مي‌دهد و بحث نوسانات آن و كنترل آن مورد توجه بانك ملي است.

هيچ‌كدام از وزارتخانه‌ها مشكل ندارند

تغييرات در مديريت‌ها بايد، امري عادي شود

مجلس و دولت نظر مي‌دهند و تفاهم مي‌كنند

رييس‌جمهور كشورمان با اشاره به بحث ادغام وزارتخانه‌ها گفت: ادغام وزارتخانه‌ها بر پایه دو ضرورت بود؛ يك ضرورت، تكليف قانون است كه بايد تا پايان سال دوم برنامه پنجم توسعه تعداد وزارتخانه‌ها به هفده برسد، ضرورت دوم نيز ضرورت ساختاري ماست.

دكتر محمد احمدي‌نژاد در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني خود با مردم ضمن بيان اين مطلب، افزود: از 25 سال قبل، كوچك شدن دولت جزو آرزوهاي ما بوده است. در برنامه‌هاي قبل نيز بر آن تأكيد شده بود، ولي كسي نمي‌توانست آن را اجرا كند، چرا كه ساز و كاري براي آن پيش‌بيني نشده بود، ولی در برنامه پنجم سازوكار آن پيش‌بيني شد و تكليف آن به عهده دولت گذاشته شد.

وي گفت: دولت عجله‌اي ندارد. اينكه مي‌گويند نبايد عجله كرد، بايد پرسيد مگر وزارتخانه‌اي داريم كه بدون وزير مانده باشد؟ اين اقدام به سرعت اما با دليل علمي و اجرايي انجام خواهد شد.

رييس‌جمهور اظهار كرد: اگر فرض مي‌كرديم شرح وظايف براي اين ادغام‌ها اول در دولت تصويب شود و بعد به مجلس براي تصويب برود، كارهاي اداري فشل مي‌شد و مشكل ايجاد مي‌كرد. ممكن بود زمان زيادي ببرد و روند يك ساله داشته باشد. ما تصميم گرفتيم اين روند را در دولت زودتر آغاز و وزارتخانه‌ها را ادغام كنيم؛ البته به لحاظ عاطفي دوست داشتم كه ما سی وزارتخانه داشته باشيم، چرا كه همه اين افراد از دوستان من هستند اما مصلحت كشور و علم مديريت، ايجاب مي‌كند كه ما تلاش كنيم دولت را كوچك كنيم و مجموعه مسئوليت‌ها را كاهش دهيم.

احمدي‌نژاد در ادامه با تأكيد بر اينكه هيچ ‌كدام از وزارتخانه‌ها هم‌اكنون مشكل ندارند، خاطرنشان كرد: برای نمونه، هم‌اكنون در وزارت راه هيچ مشكلي ايجاد نشده و در ساير وزارتخانه‌ها نيز همين گونه است. در نوشتن شرح وظايف نيز دو روش وجود دارد؛ نخست اينكه شروع كنيم و شرح وظايف را بنويسيم كه همانطور كه من گفتم، طول مي‌كشد؛ اما راه ديگري هم هست و آن اينكه وظايف هر دو وزارتخانه را در يك وزارتخانه تجميع كنيم؛ برای نمونه، هر چه وظايف وزارت راه است آن را در وزارت مسكن تجميع كنيم و تكليف وزير را روشن كنيم تا بتواند كارهايش را انجام دهد. دولت براي اين كار بايد لايحه بدهد كه لايحه تجميع وظايف است. در اين صورت وزير به كار خود ادامه مي‌دهد و به مرور مشكلات برطرف مي‌شود.

وي درباره بحث‌هاي بين مجلس و دولت نيز تصريح كرد: اين بگو و مگوها طبيعي و شيرين است. اگر كسي اختلاف ايجاد كند و كينه‌ورزي درست كند، درست نيست. بالاخره مجلس و دولت نظر مي‌دهند و تفاهم مي‌كنند. اگر تفاهمي هم ايجاد نشد، با اشاره رهبري مشكل حل مي‌شود. در جمهوري اسلامي مشكلي در روند اداره كشور وجود ندارد. اين بحث‌ها نبايد دست‌مايه ايجاد مشكل شوند، چرا كه همه بحث‌ها برای حل مشكل است و من نگراني از اين بابت ندارم.

رييس‌جمهور درباره سرپرست کنوني وزارت نفت گفت: هم‌اكنون خود من سرپرست وزارت نفت هستم و نفت و نيرو با هم ادغام شده‌اند. وزارت نفت و وزارت نيرو با هم ارتباطات زيادي دارند. يك‌چهارم انرژي كشور تبديل به برق مي‌شود و اين يعني اينكه وزارت نيرو مشتري ثابت وزارت نفت است. با ادغام اين دو وزارتخانه‌، ساختمان‌ها و مسئوليت‌ها كم مي‌شود. به عنوان مثال ما ديديم كه سازمان ميراث فرهنگي، توانست ساختمان‌هاي خود را كاهش دهد، جهاد كشاورزي هم در حال خالي كردن برخي ساختمان‌هاي خود است و حتي آموزش و پرورش هم هفتاد تا هشتاد ساختمان خود را خالي خواهد كرد. ادغام وزارتخانه‌ها امر مثبتي است. حتي مي‌توان سه وزارتخانه را در يكي ادغام كرد.

احمدي‌نژاد در پاسخ به اين پرسشی، مبني بر اينكه برخي مي‌گويند بركناري وزير نفت با توجه به اينكه ما بعد از ده‌ها سال توانسته‌ايم رييس اوپك شويم مشكل ايجاد خواهد كرد، يادآور شد: اين بحث‌ها حاشيه‌اي است، چرا كه اين سمت ربطي به اشخاص ندارد. عزيزاني كه از كابينه رفته‌اند، افراد مفيدي بودند و براي ما عزيز بودند؛ اما بالاخره بايد تصميم گرفت و اين سخت است. رابطه ما با اين دوستان صميمي است. حتي من در انجام اين تصميم با آنها مشورت كردم. ما بايد منافع كشور و ملت را در نظر بگيريم و همه ما هم خود را فداي كشور، ملت و آرمانمان كنيم. تغييرات در مديريت‌ها بايد به امري عادي تبديل شود.

بن‌لادن را براي خرج تبليغات اوباما كشتند

براي اجراي قانون بايد نقشه كامل و روشن در اختيار داشت

رييس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوي زنده خود با مردم در پاسخ به پرسشي درباره تشكيل وزارت ورزش و جوانان، گفت: تشكيل وزارت ورزش و جوانان در مسير است ولي قانوني كه ابلاغ كرده‌اند ابهامات زيادي داشت كه دولت را با مشكل مواجه مي‌كرد.

وي در ادامه اظهار كرد: كسي كه مي‌خواهد قانون را اجرا كند، بايد نقشه روشن و كاملي در اختيار داشته باشد زيرا نقشه ناقص و مبهم مجري را دچار مشكل مي‌كند، بعد اختلاف بين مجري و دستگاه نظارتي ايجاد مي‌شود و كار به مشكل مي‌خورد. اخيرا قرار شده است كميته مشتركي بين دولت و مجلس تشكيل شود تا اصلاحات مختصري انجام شود و ابهامات را برطرف كنند تا وزارت ورزش و جوانان تشكيل شود.

رييس‌جمهور همچنين در پاسخ به اين پرسش كه آيا شما معتقديد اسامه بن لادن مدت‌ها قبل كشته شده است، گفت: خير؛ مدت‌ها قبل نيست. اطلاعات دقيق دارم كه بن‌لادن از مدت‌ها قبل در اختيار نيروهاي نظامي آمريكا بود و حتي او را مريض كردند و روزي كه او را كشتند، مريض بود؛ يعني ابتدا او را مريض كردند و در حالي كه مريض و در اختيار خودشان بود، او را كشتند.

احمدي‌نژاد افزود: كاري كه رييس‌جمهور آمريكا كرد بيشتر براي بهره‌برداري سياسي در داخل آمريكا بود؛ يعني او را براي خرج تبليغات اوباما كشتند و الان هم دنبال جايگزيني براي او هستند تا بالاخره آن مجموعه كار خود را ادامه دهد. بنابراين آمريكايي‌ها دارند اين مسئله را دنبال مي‌كنند تا جانشين او هر چه سريع‌تر انتخاب شود.

پيچيدگي تحولات منطقه رو به باز شدن است

اجازه ندهيم خيزش‌هاي مردمي منطقه تحت مديريت ديگران قرار گيرد

رييس‌جمهور در ادامه درباره ارزيابي خود از تحولات منطقه، اظهار كرد: تحولات منطقه بسيار پيچيده است و مي‌توان گفت كه از تحولات اوايل قرن بيستم پيچيده‌تر است. هر كشوري شاخص‌ها و مناسبات خاص خود را دارد. در حال حاضر ملت‌هاي منطقه به دنبال خواسته‌هاي بحق خود نظير آزادي و كرامت هستند و از تحقيرها به ستوه آمده‌اند و مي‌خواهند شرايط خود را عوض كنند ولي مدل مديريت اين تحولات در كشورهاي مختلف، متفاوت است.

وي افزود: در برخي كشورها دشمنان ملت‌ها نيز دخالت دارند و به عنوان مثال مي‌بينيم كه در شمال آفريقا رسما نيروي نظامي مي‌فرستند و اين كار را پيچيده‌تر مي‌كند. وقتي ناتو وارد مي‌شود اصل قضيه گم مي‌شود و معلوم نمي‌شود كه خواسته‌ها چيست، ولي در برخي جاهاي ديگر كار به صورت ديپلماتيك پيگيري مي‌شود.

احمدي‌نژاد تصريح كرد: مأموريت ما همان ماموريت 32 ساله انقلاب اسلامي است. ماموريت ما حمايت از آرمان‌هاي الهي، ملت‌ها و مطالبات حقيقي آن‌ها، آزادي، عدالت و كرامت است و ما همين را در دنيا دنبال مي‌كنيم. مأموريت ما مقابله با سياست‌هاي استكباري در منطقه، وجود رژيم صهيونيستي و سيطره آمريكا بر منطقه است و اين يك مأموريت تاريخي است ولي بايد پذيرفت كه در هر كشوري ملاحظات خاصي وجود دارد.

وي با بيان اين‌كه در حال حاضر پيچيدگي اين تحولات رو به باز شدن است، تصريح كرد: هر چه جلوتر مي‌رويم، مي‌توانيم اقدامات بيشتري انجام دهيم و سرانجام، ملت‌ها و عدالت حاكم مي‌شود. در حال حاضر دولت آمريكا و متحدانش از برخي دولت‌ها عليه برخي ملت‌ها استفاده مي‌كنند و خبر قطعي داريم كه اين، استفاده ابزاري است و به محض اين‌كه اين مشكل براي آمريكا حل شد خود آن كشورها نيز دچار همين مشكل‌ها مي‌شوند.

رييس‌جمهور اضافه كرد: دنيا عوض شده است و نظام موجود عالم جواب نمي‌دهد و ظرفيت آن پر شده است. در حال حاضر برخي سيستم‌هاي موجود در دنيا جواب نمي‌دهد؛ حتي اگر خيلي هم ظالم و غيرمردمي نباشند. مردم خود را بالا كشيده‌اند و رشد كرده‌اند و نمي‌توانند به اين شكل مديريت شوند. حتي اگر برخي نخواهند، تحولات اتفاق خواهد افتاد.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه هنر ما اين است كه اجازه ندهيم خيزش‌هاي مردمي منطقه تحت مديريت ديگران قرار گيرد، تصريح كرد: جمهوري اسلامي همراهي خود با مردم را به خوبي انجام مي‌دهد و وظايف در قبال ملت‌ها را آگاهانه انجام خواهد داد.

در آمريكا كجا آزادي است؟

از پاسخ خانم اشتون تعجب كردم

دامنه نوسانات در مواجهه‌ با ‌1+5 كم خواهد شد

رييس‌جمهور كشورمان در پاسخ به پرسشی درباره نامه‌نگاري‌هاي جديد ايران با گروه 1+5 و پاسخ 1+5 و اينكه چرا واكنش‌ها در مورد اين نامه‌نگاري‌ها و جواب‌هاي مرتبط با آن از سوي اعضاي اين گروه بعضا متفاوت بوده است، گفت: ما هميشه گفته‌ايم كه اهل گفت‌وگو در شرايط عادلانه و احترام هستيم و ميل به همكاري داريم.

دكتر محمود احمدي‌نژاد در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني خود با مردم ادامه داد: در گروه 1+5 گرايشات متفاوت است و در رویارویی با آنها ما نوساناتي داشتيم و اين نوسانات گاه اوج مي‌گيرد، گاه افت مي‌كند، ولي دامنه نوسانات كم خواهد شد.

وي با بيان اينكه «من از صحبت‌هاي خانم اشتون و پاسخ ايشان تعجب كردم»، افزود: ما گفته‌ايم كه آماده همكاري در چهارچوب قانون هستيم. آماده همكاري در جنبه‌هاي گوناگون هستيم و من از مطلبي كه خانم اشتون گفتند، تعجب مي‌كنم.

رييس‌جمهور با اشاره به ضرورت گفت‌وگو و با بيان اينكه «بايد گفت‌وگو كنيم و حرف بزنيم تا به تفاهم برسيم»، اظهار كرد: اميدواريم در نشست‌هاي آتي به نتايج ملموس‌تري براي همكاري برسيم.

احمدي‌نژاد در پاسخ به پرسش ديگري در ارتباط با برگزاري اجلاس جهاني مبارزه با تروريسم در تير ماه در تهران و ديدار امروزش با شماری از شركت كنندگان در اجلاس مبارزه با تروريسم گفت: اينكه تروريسم يك خطر است، حرف درستي است و متعلق به امروز نيست.

وي با اشاره به حمايت آمريكا از گروه‌هاي تروريستي گفت: آمريكا و متحدانش از گروه‌هاي تروريستي حمايت مي‌كنند و پس از آن، ادعاي مبارزه با تروريسم را مطرح مي‌كنند. آنها مي‌آيند اعمال زشتي را انجام مي‌دهند، ولي بعد مي‌آيند پرچم مبارزه با آن را در دست مي‌گيرند. آنها سران برده‌برداري و استعمار بوده‌اند.

رييس‌جمهور با بيان اينكه «هر جا جنايت، كودتا و ديكتاتوري است، آنها حضور دارند و بعد از آن شعار مبارزه با تروريسم و دفاع از دمكراسي را مطرح مي‌كنند»، خاطرنشان كرد: آقاي بوش در منطقه ما يك ميليون نفر را كشت و بعد از آن شعار دفاع از حقوق بشر را مي‌دهد.

احمدي‌نژاد در ادامه با طرح اين پرسش كه «در آمريكا كجا آزادي است؟»، افزود: ان‌شاءالله امسال كه به سازمان ملل رفتم، توضيح بيشتري در اين ارتباط خواهم داد.

وي همچنين به عدم آزادي در اروپا اشاره كرد و گفت: در اروپا نيز همين‌طور است. مي‌بينيد اگر كسي در مورد هولوكاست مطلبي بنويسد زنداني مي‌شود.

رييس‌جمهور ادامه داد: ما معتقديم كه يك جريان سالم واقعي و عالمانه بايد براي مبارزه با تروريسم شكل بگيرد و ما در اين ارتباط تلاش مي‌كنيم و معتقديم كه بايد در اين زمينه تعريف واحدي ايجاد و همه مشاركت داشته باشند و به ميدان بيايند تا ريشه‌كن شود.

احمدي‌نژاد با اشاره به حوادث تروريستي نظير بمب‌گذاري در افغانستان، پاكستان و عراق، گفت: ما فكر مي‌كنيم كه بايد اين موضوع را عالمانه مديريت و ريشه‌كن كرد و جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه پيش‌قدم شده است.

احدي از دولت حق دخالت در انتخابات را ندارد

نظام ولايت فقيه در ايران وجه تمايز ما با ديگر كشورهاست

رييس شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در ادامه گفت‌وگوي زنده خود با مردم با تأكيد بر اين‌كه رژيم صهيونيستي سمبل استعمار است و به عنوان يك غده چركين در منطقه حضور يافته و باعث ايجاد مشكل شده است، خاطرنشان كرد: در سالگرد تأسيس اين رژيم مردم در بسياري از نقاط تظاهرات كردند، ولی چندين نفر كشته و شهيد شدند. اين رژيم بار ديگر ماهيت خود را نشان داد.

وي با تأكيد بر اين‌كه اتحاد بين گروه‌هاي فلسطيني بايد منجر به ريشه‌كني رژيم صهيونيستي شود، خاطرنشان كرد: اگر اين رژيم به هر عنوان در منطقه حضور پيدا كند، منطقه را آلوده مي‌كند همانند يك سلول سرطاني كه در بدن رشد مي‌نمايد، بنابراین، اين سلول بايد از بدن بيرون رود.

احمدي‌نژاد همچنين برخي از سردمداران دولت ها و كشورهاي منطقه را مأموران آمريكا و برخي كشورهاي استعمارگر اروپايي عنوان كرد و در باب مأموريت آن‌ها، گفت: مأموريت آنها اخلال در روند حركت ملت‌هاي منطقه است؛ اما ديديم كه چيزي عايدشان نشد.

وي با يادآوري اثبات حقانيت موضع ملت ايران در مورد تحولات منطقه نسبت به طراحي دشمن براي بيرون كشيدن رژيم صهيونيستي از تحولات منطقه و دور كردن آن از برخي مسائل و نيز دادن خاك برخي كشورها نظير اردن به اين رژيم، هشدار داد.

رييس‌جمهور افزود: بايد براي حل موضوع فلسطين آوارگان به جاهايي كه به آنجا تعلق داشتند بازگردند و حق حاكميت ملي كه از آن آنهاست به آنها اعطا شود. ملت فلسطين زير بار هيچ ستمي نمي‌رود ولي در مجموع بعضي‌ها دست و پا مي‌زنند.

احمدي‌نژاد در مورد حاشيه‌سازي‌ها عليه دولت نيز با يادآوري اين نكته كه دولت خادم ملت است و بايد از دوره مسووليت خود براي كار و ساختن كشور بهره گيرد، خاطرنشان كرد: آنچه باقي مي‌ماند ملت ايران، كشور، انقلاب و آرمان‌هاي ملت ايران است و بايد اين الگو به جهان معرفي شود. ما حرف‌هاي جديدي براي مردم دنيا داريم و معتقديم كه بهترين سيستم اداره كشور را ارايه كرده‌ايم.

وي در همين زمينه بر توسعه علمي و اقتصادي و سرآمدن بودن در تمام عرصه‌ها، تأكيد كرد و گفت: بايد كشور را بسازيم و به جلو برويم. امروز كشور با نشاط است و همه مقدمات آماده يك جهش بزرگ است. بايد همه دست به دست هم دهيم و كشور را بسازيم و اين توصيه امام و مقام معظم رهبري است.

رييس‌جمهور همچنين همه را دعوت به كار و تلاش كرد و نبود مشكل در مباني را مورد تاكيد قرار داد.

احمدي‌نژاد همچنين در مورد برخي مباحث مبني بر اينكه دولت قصد تأثيرگذاري در روند انتخابات را دارد، گفت: وزارت كشور مجري انتخابات است و احدي از دولت حق دخالت در آن را ندارد و اساسا چنين بحث‌هايي جاي طرح ندارد.

وي در ادامه در مورد مباحث مربوط به نظام جمهوري اسلامي ايران با بيان اين‌كه گاه دل انسان براي نظام و ولايت فقيه مي‌سوزد، گفت: سيستم ما ولايت فقيه است و اين سيستم امر نويي است. البته خود بحث ولايت فقيه ريشه در آموخته‌ها و دين ما دارد.

رييس‌جمهور افزود: هر ملتي آرزو دارد، بهترين و پاك‌ترين افراد بر آن‌ها حاكميت داشته باشد و ما امروز نظام ولايت فقيه را به عنوان مترقي‌ترين و مردمي‌ترين نظام در كشور داريم.

احمدي‌نژاد در همين زمينه دو پايه اصلي نظام ولايت فقيه يعني امام و ولي را مورد اشاره قرار داد و با بيان اين‌كه ولي بي‌ملت دست بسته است و ملت بي‌ولي سرگشته و متفرق، تصريح كرد: رابطه بين اين دو عشق و محبت است. همانطور كه خداوند جهان را بنا بر محبت آفريد. ولايت فقيه نيز عاشق مردم است و ما به همين دليل موفقيم.

وي افزود: هر چه اين رابطه قوي‌تر باشد، پيشرفت و تعالي و كمال نيز بيشتر است. مأموريت هر ملتي نيز اجراي عدالت است كه ما عادل‌ترين رهبر را در جمهوري اسلامي داريم.

رييس‌جمهور با يادآوري اين نكته كه ما نمي‌گوييم كه عدالت مطلق هستيم، گفت: مأموريت ما برپايي عدالت است و ولي در اين زمينه راه را باز مي‌كند. ما نظام الگويي در ايران داريم و در واقع نظام ولايت فقيه در ايران، وجه تمايز ما با ديگر كشورهاست. بايد اين مسأله را قدر بدانيم كه ريشه در آرمان‌هاي ما دارد.

مشكل لاينحلي در كشور وجود ندارد

وظيفه خود مي‌دانيم از رهبري و اصل مترقي ولايت دفاع كنيم

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به جلسات مسئولان با رهبري گفت: گاهي روي يك موضوع بحث مي‌كنيم و افراد گوناگون نظر مي‌دهند تا موضوع پخته شود. ولايت رحيم‌ترين و عاشق‌ترين به مردم است، مردم دوست دارند كه حاكم‌شان فردي عالم، شجاع و عادل باشد كه ايشان يك فقيه‌اي با همين مشخصات هستند و اين نعمتي است كه حضرت امام(ره) براي ما پايه‌گذاري كرد.

احمدي‌نژاد گفت: همانطور كه در آغاز سخنان خود گفتم مشكل لاينحلي در كشور وجود ندارد، چراكه سيستم طوري است كه هر مشكلي ايجاد شود، حل مي‌شود. به همين دليل است كه در جمهوري اسلامي نشاط وجود دارد و همه مسئولان 24 ساعته در حال تلاش هستند چرا كه مي‌دانند كارشان هدر نمي‌رود.

رييس‌جمهور در ادامه افزود: ما بر خود وظيفه مي‌دانيم كه از رهبري عزيز و اصل مترقي ولايت دفاع كنيم. رابطه ما با رهبري رابطه‌ شخصي و اعتقادي است و ما به هم علاقه شخصي داريم، ولي مثل پدر در جامعه است، دلسوزتر از ولي چه كسي مي‌تواند براي جامعه باشد، 75 ميليون نفر زير اين چتر هستيم. نظام ولايت فقيه نظامي موفق بوده و مي‌بينيم كه پيشرفت‌هايي در كشور اتفاق افتاده كه مانند معجزه است.

احمدي‌نژاد گفت: صندوق بين‌المللي پول در سال گذشته، تلاش داشت به بهانه پولشويي كه آمريكايي‌ها مطرح كرده بودند، ايران را تحريم كنند، اما امسال مجبور شد كه از ما تعريف كند و برخي گره‌ها را باز كند. اين سيستم تجربه خوبي در جهان بوده و راهي است كه اميدها را در دنيا زنده كرده و دولت هم در همين مسير تلاش مي‌كند. همه بايد با تقوا و تلاش گسترده ولي فقيه را ياري كنند.

رييس‌جمهور در پايان گفت: ما تلاشمان اين است كه در كشور نقص و فقر نباشد و اين شدني است و بايد تلاش كنيم و با دلسوزي كار كنيم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 5 = سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>