فیلم تکان دهنده از سقوط هواپیمای مسافربری کاسپین در قزوین

پس از گذشت نزدیك به دو سال از حادثه سقوط هواپیمای مسافربری كاسپین در قزوین و مرگ فجیع تمامی سرنشینان این هواپیما، اخیرا فیلمی كوتاه كه گفته شده مربوط به نحوه سقوط این هواپیماست، “در یوتوب” منتشر شده كه نشان می دهد هواپیما به شكلی عجیب می چرخد و به زمین برخورد می كند؛ فیلمی كه شاید تلنگری به مدیرانی باشد كه همچنان در تلاشند تابوت های پرنده ای به نام توپولف را بار دیگر به خطوط هوایی ایران وارد كنند و عملاً زمینه ساز سقوط هواپیماهایی شوند كه حتی رئیس جمهور روسیه هم علناً امنیتشان را زیرسوال برده است!

به گزارش سرویس اجتماعی «آینده»؛ اگرچه آخرین سقوط هواپیماهای ایرانی در دوره وزیر پیشین راه در ارومیه رخ داد اما هنوز فاجعه قزوین كه به مراتب جانگذاتر از حادثه ارومیه بود، به فراموشی سپرده نشده است. مختصات: ‏۳۸″ ۵۹′ ۴۹°شرقی ‏۳۳″ ۸′ ۳۶°شمالی در حد فاصل روستاهای فارسیان و جنت‌آباد بخش مركزی قزوین پرواز نقطه ای بود كه هواپیمایی توپولف در حال پرواز از فرودگاه امام خمینی تهران به سمت ایروان با شماره پرواز شماره 7908، در حدود ساعت 11:45 صبح 24 تیر 1388 در آن سقوط كرد و زمین را شكافت و چنان انفجاری رقم زد كه جز تكه های سوخته گوشت، آثار دیگری از اجساد 168 تن مسافر پرواز باقی نماند و فاجعه آنچنان وسیع باشد كه از آمریكا تا روسیه، این رخداد را تسلیت بگویند.

 

 

پس از این حادثه بود كه با پیگیری رسانه ها و تحت فشار افكارعمومی برخی هواپیماهای توپولف از خطوط هوایی خارج شدند تا مردمی كه ده درصد سقوط هواپیماهای توپولف كل دنیا نصیبشان می شود، با قدری آرامش بیشتر سوار هواپیما شوند، هرچند سایر هواپیماهای خطوط هوایی ایران نیز حال و روز خوشی ندارند و در سانحه ارومیه نیز بویینگ 727 بر زمین خورد، اما به هر حال همان بوئینگ هم به گونه ای به زمین خورد كه برخی زنده ماندند و همه با خاكستر یكی نشدند، گرچه موقعیت و نحوه سقوط دو هواپیما نیز متفاوت بود و به لحاظ فنی سقوط ارومیه با سقوط قزوین قابل قیاس نیست.

 

در این هواپیما تیم ملی جودو نوجوان ایران حضور داشت و این سقوط باعث یك رسوایی بزرگ شد. چون مشخص گردید برخی اشخاص كه بر اساس اسناد هویتی باید در هواپیما بوده و كشته شده باشند، زنده و نزد خانواده هایشان هستند و اشخاصی با مشخصات آنها در مسابقات قهرمانی آسیا و نظایر آن شركت می كردند و به اسم نوجوان برای فدراسیون جودو مدال آسیایی و جهانی به دست می آوردند كه هنوز نیز با مسببین این اقدام مدیریت شده برخورد نشده است!از دیگر حواشی این پرواز درگذشت برخی چند تن از ارامنه و شهروندان گرجستانی حاضر در هواپیما بود كه هم وطنان ارمنی‌مان را هم سیاه پوش كرد.

 آپلود عکس

مدت ها پس از این حادثه، معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی كشور، علت سقوط هواپیما را نقص فنی توپولف تی یو- 154 اعلام كرد و در این باره شرح واقعه را چنین تشریح كرد: پس از بررسی نوار مكالمات برج و خلبان و اطلاعات فنی كابین مشخص شد دلیل سقوط این هواپیما جدا شدن یك قطعه ازكمپرسور كم فشار و برخورد آن با موتورشماره یك و در نتیجه آتش سوزی و قطع لوله های سوخت و از كار افتادن موتور و سیستم كنترل هواپیما بوده است.

در روزهای اخیر در یوتیوب فیلمی منتشر شده كه علی الظاهر از قسمت دم یك هواپیمای c130 ضبط شده است. فیلمبردار كه در حال تصویربرداری از یك فانتوم نیروی هوایی ارتش است، ناگهان متوجه سقوط یك هواپیما به طرزی وحشتناك می شود كه دوربینش را بر روی هواپیمای مسافربری زوم می كند و چندین بار عنوان می كند: «هواپیما افتاد» و در نهایت مشخص می شود هواپیما بر زمین می خورد و انفجار مهیبی رخ می دهد كه از آن ارتفاع بزرگی و ابعادش مشخص است.

 

این فیلم از آن جهت منحصر به فرد است كه تا به حال هیچ گاه سقوط یك هواپیمای مسافربری از بالای هواپیما فیلمبرداری نشده و این فیلمبرداری اتفاقی كه با توجه به دود عظیم برخاسته از توپولف در حین سقوط و نحوه سقوط غیرطبیعی این هواپیما، تصاویری منحصر به فرد را رقم زده است، نظریه كارشناسی آتش گرفتن موتورها را تایید می كند.
 آپلود عکس

بررسی ها نشان داده حتی در صورت عدم انفجار هواپیما كه اتفاقی اجتناب ناپذیر بود، به واسطه نوع سقوط عجیب هواپیما، هیچ یك از مسافران زنده از این تابوت پرنده خارج نمی شدند و برخلاف حادثه ارومیه، سانحه قزوین نمی توانست حتی یك بازمانده داشته باشد. ایست قبلی برای بخش اندك از مسافران و شكستن گردن و نظایر آن برای بخش عمده مسافران این پرواز باعث مرگ ایشان پیش از برخورد با زمین شده و اگر احیاناً اندك اشخاصی زنده بوده باشند، به محض برخورد هواپیما بر زمین، بدترین نوع مرگ میان مسافران نصیبشان شده و در چند ثانیه با شدیدترین سوختگی، روح از بدنشان جدا شده است.

 آپلود عکس

«آینده» ضمن انتشار این فیلم 39 ثانیه ای را كه در یوتوب در خصوص این هواپیما آمده، ابراز امیدواری می كند مسئولان امر به عنوان یك تلنگر این صحنه های تكان دهنده را مشاهده كنند و در پی تدابیری باشند كه تا سال های دور شاهد تكرار چنین اتفاقات تكان دهنده ای برای مردم ایران نباشیم.

توضیح تكمیلی

معدودی از بینندگان با ارسال پیام های مداوم تاكید كردند این فیلم متعلق به سقوط هواپیمای ایلوشین – آواكس نیروی هوایی در منطقه ورامین حین یك مانور است كه به تازگی منتشر شده است اما نهادهای رسمی همان زمان با انتشار اطاعیه ای سقوط هواپیمای مذكور را با مانور ارتش تگذیب كردند  و بر این اساس نمی توان قطعی اعلام كرد كه فیلم منتشره در شبكه های اشتراك گذاری ویدئو از جمله یوتوب فاقد اصالت است. در عین حال در صوت عدم وجود توپولف نیز سایر مطالب ذكر شده فاقد اصالت نبوده و بحث سقوط هواپیمای توپولف و انتشار این فیلم كه با هدف تلنگری به مسئولان برای بهبود خطوط هوایی مسافرتی بود، همچنان صادق است، چرا كه ایلوشین هم محصول “برادران روس” بوده كه تاكنون 46 فروند آن زمین خورده و رقابت عجیبی در سقوط با توپولف دارد و در این صورت نیز همچنان این موضوع صادق است كه مدیریت خطوط هوایی ایران با هواپیماهای فرسوده روسی چه هزینه هایی دارد.

مشاهده فیلم

یک فکر در “فیلم تکان دهنده از سقوط هواپیمای مسافربری کاسپین در قزوین”

 1. هواپیمایی که در فیلم سقوط می کنه بویینگ 707 هست.
  یک بار دیگه با دقت فیلم رو نگاه کنید و به آخر فیلم توجه کنید
  جایی که کسی که پشت دوربینه می گه 707 افتاد.
  .
  در ضمن من فیلم صفحه رادار مربوط به سقوط کاسپین در قزوین رو هم دارم که اونجا هم فقط یک هواپیما در منطقه وجود داره.
  فعلا نمی تونم آپلودش کنم ولی شاید این کارو کردم

  1. با تشکر از شما- لطفا فيلم صفحه رادار رو اگه داری يا هر کس ديگه، بگذاريد روی اينترنت تا همه ببينن…من هم رشته ام پروازی هست، هواپيما شبيه به توپولف نيست!! لحظه ورود به کادر دوربين هم يه اختلال کوچيک تو تصوير ديده ميشه! ضمنا پرنده اصلا دم نداره و قسمت دم به دنبال بدنه نيست! به نظر میرسه که تو هوا متلاشی شده که بعيده!

  2. من یکی از اقوام داغ دیدگان هستم در رشت . متاسفانه خانواده داغ دیده قبول ندارن که فرزندشان در داخل هواپیما بوده است آنها منتظر فرزندشان هستند تا برگردد

 2. سلام
  برای رفع ابهام بگم.
  این فیلم مربوط به سقوط هواپیما شرکت کاسپین به مقصد ارمنستان هست.
  و دلیل سقوط هم اینطور که گفته شده خلبان برای افزایش سرعت موتور سوم هواپیما توپولف که بالای دم هواپیما هست رو روشن کرده و به دلیل فرسودگی هواپیما و عدم تحمل دم هواپیما قسمت دم هواپیما متلاشی شده،همونطور که تو فیلم معلوم هست هواپیما به دلیل عدم وجود دم دچار بی تعادلی شده و به طرز وحشتناکی سقوط میکنه.
  موفق باشید.

 3. سلام
  من خلبان شرکت هواپیمایی کاسپین هستم.
  ابتدا به روح همکاران و استاد عزیزم کاپیتان شیراکبری که در این سانحه از بین ما رفتند و همینطور دوست بسیار مهربانم مهدی فیروزه سهیل (خلبان دوم این پرواز) و دیگر عزیزان از دست رفته درود میفرستم.
  در ادامه باید عرض کنم که این فیلم به هیچ وجه متعلق به سانحه کاسپین نیست.
  هواپیمایی که در تصویر دیده میشه ایلوشین 76 نیروی هوایی است که با تلاش متخصصان این نیرو از باربری به سیستم پایش هوایی یا همون آواکس تغییر کاربری داده شده بود.
  ولی متاسفانه در مانور روز ارتش چند سال قبل هنگامی که در حال پرواز فرمیشن بود آنتن (دیش) اون به دلیلی که بنده از اظهار نظر درباره اون معذورم , کنده شده و با اصابت به دم هواپیما و کندن اون قسمت موجب بروز این سانحه شد.
  محل سانحه حوالی منطقه C15 در حومه ورامین است.
  خدمت جناب M111 : اگه به صدای فیلم با دقت گوش بدید متوجه میشین که طرف میگه ” هواپیما افتاد…هواپیما افتاد…” نه اینکه 707 افتاد!!!
  خدمت آقا وحید : هواپیمای توپولف یک هواپیمای سه موتوره است و هر سه موتور اون در قسمت دم نصب شده اند , طبق قوانین بین المللی هیچ هواپیمای چند موتوره MULTI ENGINE) اجازه پرواز با یک موتور خاموش رو نداره مگر در شرایط اجتناب ناپذیر (مثلا انتقال هواپیما به بیس اصلی برای تعمیرات) اون هم به شرطی که یک موتور از کار افتاده باشه ونشه ازش استفاده کرد و همینطور با مینیمم کرو که در مورد توپولف 3 نفر هست نه 168 نفر!!!

  قیلم صفحه راداری که ذکر شده کاملاً صحیح است.

  از دوستان خواهش میکنم بدون تخصص و از روی سلیقه شخصی شایعه پراکنی نکنند.
  با تشکر

 4. خلبان جان فکر کنم m111 جان درست میگه.تو فیلم علاوه بر اینکه گفته میشه ((هواپیما افتاد)) تو آخرم میگن ((707 افتاد))
  اینجا ببینین
  http://www.iranvij.ir/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%82%D9%88%D8%B7-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1.html

 5. inke akhare film mige 707 oftad shaki nist
  ama hameye ma midonim ke 707 daraye motor roye bal haye vasate
  havapeymaye tasvir hich shabahati na be eeloshin dare va na be 707

  man az filme radar etelaei nadaram ama ta jaei ke midonam manabe e movasagghi ke nemitonam begam ki
  in film ro taeid kardan ke marbot be soghote caspian hast kama inke midonim hava peymaye caspian dochare enfejar dar ghesmate entehaei shode va ino shahedan dar rosta be eyne didan

  pas shak nakonid in film marbot be hamon sanehast va film bardar ke faghat ye tecnisian bode ziad ba model haye hava peyma ha ashnaei nadashte ke zekr karde 707 e oftad.

  1. سلام سعید خان

   من با نظرت موافقم. طرف احتمال داده که 707 باشه و همینو گفته. البته شوکه هم شده بودن. این فیلم احتمال قوی مربوط به هواپیمای مسیر ارمنستانه. فیلم رادار چیه اینا میگن!!؟ تصویر به این واضحی و رسایی داره داد میزنه هواپیما مسافربریه. اینا هم اتفاقی (البته زیاد هم مطمئن نیستم اتفاقی!!!!!؟؟؟؟ شاید…) اونجا بودن.

 6. ضمنا هواپیمای ایلوشین به حدی از لحاظ طراحی متفاوت هست که از شکل بال های همین هواپیما به راحتی میشه گفت . فهمید که این ممکن نیست ایلوشین باشه
  بنده سابقه پرواز با ایلوشین رو داشتم

 7. من خودم اونجا بودم.واقعا وحشتناک بود.من سال 88 تو لشگر 16 زرهی قزوین گردان حافظ صلح سرباز بودم که این اتفاق افتاد و ما رو به محل حادثه بردن.خدا رحمتشون کنه
  09359035798

 8. سلام
  آقا یه سوال دارم! ما چند تا متخصص هوانوردی و خلبان داریم؟
  بابا شما حتی نمیدونید اسم اون هواپیما عدنان بوده…..دلیل سقوطش هم محرمانست (البته من هم نمیدونم)
  اون استاد خلبان عزیزی که فرمودند کاپتان موتور سوم رو تو هوا روشن کرده…میشه بفرمایید شما از کجا فهمیدید که کاپتان خواسته موتور سوم رو روشن کنه؟ اصلا میدونی نیروی برا یعنی چی؟ توپولو با دو موتور و پر از مسافر و سوخت نمیتونه با دو موتور بپره…حالا از کجا شما تشخیص دادی که کاپتان با دوتا موتور پریده دیگه الله و اعلم
  دوستان…اگر حرفی نزنید دلیل بر بی سواد بودنتون نیست…بلکه اگر مزخرف گویی کنید دلیل بر بی سوادیتون میشه
  موفق باشید

 9. هواپیمایی کاسپین واقعا افتضاح است وقتی ساعت پرواز خارجی دبی به اهواز 6تیر ماه1391را از ساعت19/15بعد از ظهر به ساعت 10/15دقیقه صبح تغییر میده وبه مسافر اطلاع نمی ده .

 10. من با نظر آقای جباری موافقم چون این فیلمو من قبل از حادثه توپولوف قزوین تو یوتیوب دیده بودم و عنوانش بود سقوط هواپیمای نظامی ایران در حومه ورامین.

 11. salam
  az ruie badaneie aslie havapeima moshakhase ke 707 ya tu154 nist
  age be ghuze ruie bal va faseleie trading adge ya hamun labeie hamleie bal ta nose ya damaghe deghad konid mibinid ke be il76 nazdik tare
  ke man khodam shakhsan nazare aghaye jabari ro taed mikonam
  vali inke un آواکس
  sakhte iran hast bayad arz konam ke un havapeima ba hamin tarahi ba registere
  iraq bude ke iran be ghanimat gerefte
  (havapeimahae ke dar jange khalij be iran panah avordan)
  ke iran tuneste faghat rah andazish kone natarahi
  va ta emruzhich filme movasaghi dar rabete ba tu154 ghazvin peida nashode
  va ye chize dige inke man khodam ba tu154 airbus va boeing737 va727
  ke taghriban be ham nazdikan parvaz kardam
  topolov vaghean havapeimaie fogholade e hastesh
  che az nazare fani
  che safty
  vali moteasefane ghorbanie barkhi … shode
  havapeimae ke validatione motoresh 60sal bashe
  va badaneie un bade 30sal beshe be surate std overhalesh kard vase20 sal
  fekr nemikonam hich jaie donya peida beshe
  tecnologie il76 daghighan mese tu154 hastesh
  hata motoresh
  mibinid ke vaghean alie
  va har kasi ke ba tu154 paride bashe motevajeh mishe ke man chi migam
  dar zemn bande khodam type tu154- airbus300 ro daram
  shayad airbus mese BMW bashe
  boeing mese benz
  vali bavar konid tu154 chizi az kadilak kam nadare
  bebakhshid az porharfim
  rasti nemuneie bareze esteghamate tu154 saneheie tabane mashad ke hich kas chizish nashod
  magar zamane piade shodan ke rikhtan ruie ham ta farar konan
  :-D
  hamshahriaie khodaman dige

 12. اون چون سقرط كرد كه ١٣سال در افقانستان كار مي كرد و بعد تازه ايران اون ره اجاره كرد يعني حدود ٤٥ سال كار كرده بوده
  پس به خاطر كهنه بودنش سقوط كرد اين بايد درسي براي ايرانيان بود كه از هواپيما هاي كهنه استفاده نكنند و دست به هواپيما ساختن بزنن اما هنوز درس نگرفته اند

  واقعن كه

 13. من میخواهم وا قعیت این سانحه رابرای شما بازگو کنم. این فیلم مربوط به رژه هوایی نیروی هوایی میباشد هواپیمای فانتوم در حال نزدیک شدن به هواپیمای 707 جهت نمایش سوختگیری جهت عبور از بالای جایگاه شخصیت ها میباشد در هواپیمای 707 پنجره ای وجود دارد که مسؤل سوختگیری از داخل این پنجره بوم(لوله) سوختگیری را بسمت هواپیمای فانتوم هدایت میکند.وخلبان فانتوم نیز در تماس رادیویی با مسؤل مربوطه خود را به هواپیمای سوخترسان نزدیک میکند تا اتصال بوم بطور صحیح انجام شود.فیلمبرداری نیز از این مراحل از طریق همین پنجره در حال انجام میباشد در این زمان یک هواپیمای ایلوشین که از نوع آواکس بوده و در صف رژه روندگان در حال پرواز بوده ناگهان دیش آنتن رادار آن بدلایل نقص فنی از قسمت عقب هواپیما جدا شده و به دم هواپیما برخورد و باعث کندن شدن آن میگردد وهواپیما سقوط میکند که متاسفانه در این سانحه 7 نفر از کروی پروازی شهید میشوند .روحشان شاد . احتمال سقوط هواپیمای مسافربری ایروان نیز جدا شدن موتور سوم وبرخورد آن به دم وکندن شدن آن میباشد که هواپیما بصورت یک موشک و بدون هیچ کنترلی با سرعت بسیار زیاد به زمین اصابت کرده.

 14. با سلام فقطکاپیتان جباری و رامین و محسن اظهار نظر کاملا درست داشتند من از ماجرا کاملا مطلع هستم و از اظهار نظر بقیه دوستان واقعا تعجب میکنم چنان مطمئن اظهار نظر میکنند که انگار اونجا بودند ولی من توی همین هواپیمای تانکر بودم که فانتوم داشت اماده سوختگیری نمایشی میشد. مردم چقدر شایعه درست میکنن!!!!

 15. سلام دوستان
  برا من هم خيلي جالبه كه بعضي ها چقدر رو دارند و در عين بي اطلاعي از سيستم هوانوردي به راحتي نظر ميدن . اين روزا ديگه هر بي سوادي فرق بين ايلوشين 76 و TU154 رو ميدونه . اون دانشمندي كه ميگه هواپيماي ساقط شده از نوع توپولوف 154 بوده باعث شادي روح ارواح اون حادثه هستش. البته اگه اعتقادي به روح داشته باشه .
  شرح حادثه :
  در تاريخ مذبور هواپيماي توپولوف 154 كاسپين به مقصد ايروان از فرودگاه امام خميني ره take off مي كنه با 168 مسافر و خدمه. خلبان شير اكبري كاپيتان و مهدي سهيل هم First Officer ايشون بودن .
  نيما صالحي هم كه چند هفته قبل از سانحه فارغ التحصيل رشته خلباني از مركز آموزش هاي هوايي هما بود مهندس پرواز اين هواپيما بود . بعد از قرار گرفتن در Rout تعيين شده و بعد از عبور از ارتفاع 23000 پايي : fl 230 : ظاهرا به دليل بالا بودن EPR ( Engine Pressure Ratio ) كه داراي محدوديت زماني 5 دقيقه بعد از takt off هستش و همچنين فرسودگي موتور ” شفت مربوط به موتور شماره 2 جدا ميشه و باعث بريده شدن دم هواپيما ميشه كه علي رغم سعي كروي پروازي از كنترل خارج ميشه و در فاصله 7 ناتيكال مايلي فرودگاه آموزشي قزوين متلاشي مي شه .
  بعد از محو شدن از صفحه رادار كنترلر كه نمي تونه تماس بگيره با هواپيماي فوكر 100 ايران اير و فوكر 100 آسمان كه در حوالي در حال پرواز بودن مي خواد كه تماس رو رله كنند اما متاسفانه فاجعه رخ داده بوده كه ديگه كاري از كسي بر نميومد .
  لازم به ذكر هست كه اولين كسي كه از محل crash هواپيما اطلاعاتي رو به دست مياره يكي از استاد خلبان هاي شركت آموزشي هما بوده كه در حوالي پرواز مي كرده .
  از دوستان هم عاجزانه مي خوام خواب هاي شب قبلشون رو هم ديگه برا كسي تعريف نكنن.
  راستي در اون زمان خود بنده هم دانشجوي خلباني در هما بودم كه خلبان مهدي سهيل كه خدا رحمتش كنه يكي از استاد هاي سابق در هما بودن.

 16. پسر عجب پیجی شد …. همه اینکاره ها …. همه غلاف کردن بجاش لنگ انداختند.
  ارادتمند شما
  سر کومولوس دوم مهدی داوون ویند دوست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>